ABD'den Türkiye ve Yunanistan'a çağrı: Gerilimi artırmanın zamanı değil

Yunanistan'ın, Sisam (Samos) ve Midilli'ye (Lesbos) ABD menşeili zırhlı araç sevk etmesinin Gayri Askeri Statüdeki Adalar (GASA) statüsünü ihlal ettiği yönünde Ankara'dan gelen suçlamalarla Yunanistan-Türkiye ilişkilerinde gerilim artarken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price konuya ilişkin açıklama yaptı. Konu ABD Dışişleri Bakanlığı'nın günlük basın brifingde de gündeme geldi.

VOA Türkçe'nin aktardığına göre Price, “Şimdi NATO müttefikleri arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil. NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve aralarındaki anlaşmazlıkları diplomatik yollarla çözmek için birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz” diye konuştu. Ned Price, herkesin ortak tehdide odaklanması gerektiğini ve bu tehdidin de Rusya’nın saldırganlığı olduğunu ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Christodoulos Lazaris dün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, 'adalardaki ihlallere son verilmesi ve gayri askeri statüyü ihya etmesi' istendi. Protesto notasında, Yunanistan’ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış antlaşmaları kapsamında yükümlülükleri bulunduğu ve adalarda gayri askeri statüyü korumak gerektiği vurgulandı.

Balıkesir’e bağlı Ayvalık’ın karşısındaki Midilli, Türkiye’ye 10 buçuk kilometre uzaklıkta iken, Sisam ise Aydın’a bağlı Kuşadası ilçesindeki Dilek Yarımadası’na sadece 1 buçuk kilometre mesafede bulunuyor. 

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne de Washington yönetiminin Ege’nin doğusundaki adalardaki silahsızlandırılmış statüye uygun hareket etmesi ve bunun için gerekli önlemleri alması için nota verildi. Dışişleri Bakanlığı’nca Yunanistan ve ABD nezdinde diplomatik adımlar atılmasının yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı’nın da son dönemde Ege Denizi’ndeki önlemlerini arttırdığı aktarıldı.


PAYLAŞ