Öldürülen saldırgan için polis ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi

İstanbul'un Ümraniye ilçesinde hacizli otomobilini yakıp polise bıçakla saldıran Yavuz G, vurularak öldürüldü. Olayla ilgili soruşturmada üç polisin ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeleri alındı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade veren polis memurları adli kontrol uygulanarak serbest bırakıldı. 

DHA'da yer alan habere göre, Ümraniye’de 20 Eylül’de polisin rutin denetiminde duran sürücü Yavuz G, otomobilinin hacizli olduğu gerekçesi ile trafikten men edileceğini öğrendikten sonra cinnet geçirdi. Otomobilini yakarak etrafında bıçakla dönen Yavuz G, ekiplerin müdahalesine izin vermedi. Bu sırada yanında bulunan Adem G’de Yavuz G’nin eylemine destek verdi. Arkadaşı ile polislere saldırması üzerine, ekipler ateş açtı. Yavuz G, isabet eden kurşun sebebiyle yaşamını yitirdi. Adem G’de gözaltına alınırken tekbir getirdi.  Yavuz G’nin ölümüyle ilgili soruşturma açıldı. Soruşturmada, 3 emniyet görevlisinin ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeleri alındı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade veren polis memurları adli kontrol uygulanarak serbest bırakıldı. Polis memurlarına yurtdışı çıkış yasağı ve karakola imza atmaları kararı verildi. 

Polis memurları ifadelerinde Yavuz G’nin sakinleştirmek için çaba gösterdiklerini ancak, kendilerine ve çevrede toplanan insanlara elindeki bıçağı savurduğu için önce havaya, sonra da ayaklarına doğru ateş açtıklarını söylediler. Kurşunlardan birinin Genç’in boynuna gelmiş olabileceğini söyleyen polis memurları, kendi boynunu kesmeye çalıştığını, bıçağı zorla elinden aldıklarını anlattı.


PAYLAŞ