'İnsan kaçakçılığı' yapan AKP'li eski belediye başkanı tutuklandı

AKP'li belediyelerin gri pasaport düzenleyerek "insan kaçakçılığı" yapmasına dair açılan davada hakkında tutuklama kararı verilen eski Servi belediye başkanı Ali Ayrancı yakalandı. Bingöl’de gözaltına alınan Ayrancı, tutuklama kararı yüzüne okunarak cezaevine gönderildi.

Yurt dışı gezisi görünümlü "insan kaçakçılığı" skandalı, Malatya Belediyesinde CHP'li Meclis üyelerinin verdiği önergeyle ortaya çıkmıştı.

Malatya'nın AKP'li Yeşilyurt Belediyesi, "Geleceğimizi Çöpe Atmayalım" projesi kapsamında 24-30 Kasım 2019 tarihleri arasında 2'si belediye görevlisi toplam 45 kişiyi Almanya'nın Bremen şehrine göndermek üzere Göçmenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile protokol imzalamıştı. Protokol kapsamında şahıslara hizmet damgalı pasaport çıkarılmış, gidenlerden geriye ise yalnızca 2'si dönmüştü. Geri dönen Belediye Başkan Yardımcıları Şahin Özer ve Bekir Karakuş, yürütülen soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırılmıştı.

AKP'li Akçakiraz Belediyesinin de kaçakçılıkta köprü işlevi gördüğü ortaya çıkmıştı. AKP'li Belediye Başkanı Sabahattin Kaya bu işin bir sektör haline geldiğini ifade etmiş ve karşılığında belediyeye 100 bin TL değerinde ikinci el bir kamyon verildiğini söylemişti.

Yeşilyurt ve Akçakiraz'ın yanı sıra Van'da Tuşba, Elazığ'da Baskil ve Arıcak ilçelerinin de bu işin içinde olduğu yazılmış ve organizasyonun başında eski Bingöl Servi Belediye Başkanı Ali Ayrancı olduğu söylenmişti. AKP'den milletvekili aday adayı olan Ayrancı ise iddiaları reddetmişti.

MALATYA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI İDDİANAME HAZIRLAMIŞTI

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, Yeşilyurt Belediyesi tarafından gri pasaportla Almanya'ya gönderilen 90 kişinin Türkiye'ye dönmemesi üzerine başlattığı soruşturmayı tamamlamış ve iddianame hazırlanmıştı.

Eski Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş, eski Bingöl Servi Belediye Başkanı Ali Ayrancı ve olayın Almanya’daki ayağı olduğu iddia edilen Ersin Kilit hakkında "göçmen kaçakçılığı" suçundan hazırlanan iddianame, Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Mahkeme, yurt dışına çıkıp dönmeyenlerin Edirne’deki sınır kapısını kullandıkları ve bu nedenle suç yerinin Edirne olduğu gerekçesiyle yetkisizlik kararı vererek dosyanın Edirne Adliyesi'ne gönderilmesine hükmetmişti. Mahkeme ayrıca, eski Servi Belediye Başkanı Ali Ayrancı hakkında tutuklama kararı vermişti.

AYRANCI YAKALANIP TUTUKLANDI

Ali Ayrancı, Bingöl’de yakalanarak gözaltına alındı. Bingöl Adliyesine getirikip SEGBİS ile Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesine bağlanan Ayrancı, tutuklama kararı yüzüne okunarak cezaevine gönderildi.

Bekir Karakuş, Ali Ayrancı ve Ersin Kilit, soruşturma kapsamında daha önce tutuklanmış ancak ardından tahliye edilmişlerdi. 


PAYLAŞ