TOKİ’nin yeni sosyal konut projesi hangi illerde başlayacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ’nin yeni sosyal konut projesinin 17 ilde 5 bin konut ile başlayacağını bildirdi. “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamındaki ilk temeller, 25 Ekim'de atılacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi'nde ilk temellerin 17 ilde atılacağını bildirdi.

Kurum, TV100'de katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki ilk temellerin, 25 Ekim'de nerede atılacağına ilişkin soru üzerine Kurum "Projenin ilk temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak'ta 5 bin konutun temelini atıyoruz" dedi.

PROJE ÖDEMELERİNE YÖNELİK ENDİŞELER

Öte yandan TOKİ eliyle yapılacak olan ‘sosyal konut’ projesi tartışılmaya devam ediyor. Planda, özellikle projeye dahil olarak ev almak isteyenlerin gözden kaçırılmaması gereken detaylar mevcut. Taksit oranlarındaki artışı ve ödemelere yansıtılacak enflasyon farkı ise projeye ilişkin en can alıcı nokta. 20 yıl boyunca ödenecek taksitler, yılda 2 kez yapılacak memur zammı artış oranı dikkate alınarak artırılacak.

Programda, projedeki ödemelerin memur maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının bazı endişelere neden olduğunun belirtilmesi üzerine Kurum, tek seferlik kira artış düzenlemesini örnek gösterdi, şunları kaydetti:

"Bunun cevabı yaptıklarımızda aslında. Geçen sene memur maaşına yaklaşık yüzde 80 artış geldi. Biz TOKİ'den ev almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: 'Biz kirada bir düzenleme yaptık, kira artışı yüzde 25'i geçemez. Dolayısıyla konut kira artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artış da yüzde 25'i geçmemelidir ve bir yıl içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzde 25 artış yaptık." 


PAYLAŞ