EYT'de kritik soru: Emekli olmak için hangi yaş yeterli olacak?

EYT'ile ilgili her gün açıklamalar gelmeye devam ediyor. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da bugün 1 Ekim Cumartesi günü başlayacak 27. Dönem 6. Yasama Yılı öncesi soruları yanıtladı. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili konuşan Elitaş, "Sayın Vedat Bilgin hocamız çalışmasını çok kapsamlı, hassas şekilde gerçekleştirdi. 2022 bitmeden bu konu yasalaşacak ve 2023'ten itibaren hayata geçecek" açıklamasında bulundu.

Vedat Bilgin, birkaç gün önce EYT çalışmalarıyla ilgili " Bugün gündemde yoktu, çalışmamız teknik olarak bitti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduktan sonra Meclis'e intikal ettiririz" ifadesini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili çalışmaya ilişkin, "Çalışmamız son aşamasında. Tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

EYT çalışmasındaki son durumu NTV'ye Sorun programında değerlendiren TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, sorunun çözümü için tek bir formülün devreye girmesi gerektiğini söyledi.

"Formülün ne olduğunu herkes soruyor. Bakanlık bir çalışma yapmış, hükümete sunacak. Aralık ayında Meclis'e sevk edilecek. Önemli olan EYT adı verilen sistem içinde hak mahrumiyetlerinin giderilmesi gerekir. Bu nasıl giderilir? Aslında tek formülü var.

Sayın Bakan 8 Eylül 1999 öncesine işaret ediyor. Bu tarih öncesinde bir kişi kadın ya da erkek, SSK'lı ya da Bağ-Kur'lu olabilir... Girdiği koşullarda nasıl emekli olacaksa biz onu tekrar sağlayalım.

Yoksa ayrı ayrı mağduriyetlere sebebiyet vereceğiz. Önemli olan, satır aralarında da gördüğümüz gibi 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalılık süresi neydi, prim neydi ona bakacağız.

"Biz aslında EYT'nin temel çıkış noktası olan o dönemki hakkımızı istiyoruz" kuralını yerine getirirsek tüm sorunları çözeriz. Bu işin tek bir formülü olduğunu düşünüyorum."


PAYLAŞ