Meclis açılıyor: İlk gündemlerinden biri sansür yasası

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, 3 aylık aradan sonra açılıyor. Meclis’in ilk işlerinden biri, “sansür yasası” olarak bilinen düzenleme olacak.

Meclis’teki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından saat 14:00’te TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından sunuş konuşması yapılacak.

Meclis Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından sonra başkaca bir konuyu görüşmeksizin çalışmalarına Salı gününe kadar ara verecek. Salı günü de siyasi partiler kendi Meclis Grup toplantılarını gerçekleştirecek.

İLK İŞ: “SANSÜR”

Yasama yılında ağırlıklı olarak seçime yönelik düzenlemeleri içeren yasa tekliflerini görüşecek olan Meclis Genel Kurulu’nun ilk gündeme alacağı düzenlemelerin başında, içerdiği hükümler nedeniyle, “sansür yasası” olarak nitelendirilen “Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi yer alıyor.

AKP ve MHP’nin “dezenformasyon yasası” olarak tanımladığı teklifteki, “Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kişilere” 1 yıldan 3 yıla hapis cezası öngören düzenleme en tartışmalı maddelerinden birini oluşturuyor.

Teklif, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın faaliyetleri ve personeline yönelik suçların katalog suçlar arasına alınıp, bu suçlar için daha kolay tutuklama kararları verilebilecek olmasını öngörmesi nedeniyle de tartışma yaratmıştı.

Meclis ayrıca, önümüzdeki dönemde sunulması beklenen “torba kanun”u da ele alacak. Bu teklifte; çalışanlara elektrik ve doğalgaz desteği, KYK borcu faizlerinin silinmesi, kur korumalı mevduat uygulaması ve EYT düzenlemesi olarak bilinen Sosyal Güvenlik Kanunu değişikliği gibi düzenlemelerin yer alması bekleniyor.


PAYLAŞ