Kadınlar, Mahsa Jîna Amini için 11 şehirde eylem yaptı

İran’da ahlak polisi tarafından başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini’nin ölümü, birçok şehirde protesto ediliyor. 

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu’nun çağrısıyla çeşitli şehirlerde düzenlenen eylemlerin İstanbul’daki adresi, Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskelesi oldu.

“İran’da, Türkiye’de ve her yerde özgürlük” sloganı atılan eylem, saat 16.00 itibariyle başladı. Eylem, İranlı kadınların, kadın hakları ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleşiyor.

KADINLAR KARAKÖY İSKELESİ ÖNÜNDE

Çocuk Festivali etkinliği nedeniyle eylem Kadıköy'deki Beşiktaş İskelesi'nde yapılamadı. Protestocular, Karaköy İskelesi önünde toplandı.

"Bugün İran'da yarın her yerde dünyayı yerinden oynatacağız", "Mahsa için her yerde Jin Jiyan azadi" sloganları atıldı.

Çok sayıda İranlının katıldığı eylemde, basın açıklaması Türkçe ve Farsça okundu.

Eylemde Ankara ve Samsun'daki gözaltılar protesto edildi.

NE OLMUŞTU?

22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini, gezmek için gittiği Tahran'da başörtüsü denetimi yapan ahlak polisleri tarafından gözaltına alındıktan üç gün sonra 14 Eylül'de hayatını kaybetti. Genç kadının gözaltındayken maruz kaldığı darp ve işkence nedeniyle komaya girdiği belirtildi. İddiaları reddeden ahlak polisi ise, Amini’nin 13 Eylül'de aniden kalp rahatsızlığı geçirerek hastaneye kaldırıldığını öne sürdü. 

Amini’nin ölümünün ardından başlayan protestolar, İran’ın pek çok şehrinde devam ediyor.

Duvar


PAYLAŞ