Erdoğan'ın 'hak ve özgürlükler paketi' açıklaması neleri kapsayacak?

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 3 maddelik başörtüsü kanun teklifine karşın, AKP anayasa değişikliği önermeye hazırlanıyor.

Habertürk'ten Esra Nehir’in haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün TBMM grubunda yapacağı konuşmada, hak ve özgürlükleri güvence altına almak için, en yetkili merciin AKP olduğunu anlatacak. Siyasi partilere dar kapsamlı anayasa değişikliği çağrısı yapacak. AKP, başörtüsü konusunu anayasal güvenceye kavuşturmak için harekete geçecek.

AKP'de temel hak ve özgürlüklere dair düzenlemelerin, kanun ile yapılmasının riskli ve eksik olduğu görüşü hakim. Bu nedenle, atılması gereken adımın yasa değil, anayasa değişikliği ile atılması gerektiği ifade ediliyor.

PARTİLERE ÇAĞRI YAPACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan grup konuşmasında, temel hak ve özgürlükler alanında toplumsal ihtiyaca karşılık gelen meseleleri en üst derecede güvence altına almak için en yetkili merciin AKP olduğu anlatacak.

Siyasi partilere, 2023 seçimlerinden önce başörtüsü konusunda anayasa değişikliği çağrısı yapacak. AKP'nin teklifinin anayasanın tamamını kapsamaması, anayasanın ilgili bölümleri içeren dar kapsamlı bir değişiklik paketi olması bekleniyor.

'HERKESİ EKRAN BAŞINA BEKLİYORUZ'

Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 5 Ekim'de yapacağı grup toplantısında, hak ve özgürlükler konusunda açıklama yapacağını işaret etmişti.

Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımızın açıklamaları, hak ve özgürlükler mücadelemizin tarihine atılmış çok güçlü bir imza olacaktır. Hak ve özgürlükler mücadelesinin öncü siyasi hareketi biziz. Mücadele ettik, bedel ödedik, geri adım atmadık. Herkesi ekran başına bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.


PAYLAŞ