Eski AKP'li vekil Yeneroğlu'ndan AKP'ye: Hazin halimize kelimeler kifayetsiz kalır

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talebi üzerine partisinden istifa eden Mustafa Yeneroğlu, Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı döneminde danışmanlığını yapan ilahiyatçı İhsan Süreyya Sırma'nın Giresun Belediyesi'nin düzenlediği kitap fuarı etkinliği programından çıkarılmasına tepki gösterdi. Sosyal medya platformu olan Twitter'dan konuya ilişkin açıklama yapan Yeneroğlu, "Artık ona bile tahammül yoksa, hazin halimize kelimeler kifayetsiz kalır" ifadelerini kullandı.

Mustafa Yeneroğlu, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"İhsan Süreyya Sırma hocamız Ak Parti kurmaylarının hocası sayılır.Emevi döneminin güç sarhosluğu başta olmak üzere öğrettiği adalet ilkelerini ekseriyet unutmuş olsa da, rahle-i tedrisatından geçmeyen azdır. Artık ona bile tahammül yoksa,hazin halimize kelimeler kifayetsiz kalır."

Erdoğan'ın bir dönem danışmanlığı yapan Sırma, son zamanlarda yaptığı “AK Parti döneminde Müslümanlar çok daha fazla rahata kavuştular. Seküler oldular. Dünyevi oldular ve diyelim ki 15 sene önceki o İslami şuuru kaybettiler" benzeri açıklamalarıyla dikkati çekmişti.

NE OLMUŞTU?

Giresun Belediyesi, bu yıl ilk defa 4-12 Ocak tarihleri arasında '1. Giresun Kitap Fuarı' düzenleme kararı almıştı. Belediye ilahiyatçı-yazar Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma'yı önce kitap fuarına davet etmiş ardından 'Giresun'daki yerel siyasi dengeler' nedeniyle etkinlikten çıkarmıştı.

Fuar davetlisi Beyan Yayınları ise İhsan Süreyya Sırma kararının ardından fuardan çekildiğini açıklamıştı.


PAYLAŞ