Erdoğan'dan AKP'li Kandemir'e: Kılıçdaroğlu gibi bana 'tek adam' mı diyorsun yani?

Önceki gün Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda (MKYK) AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir arasındaki diyalog dikkat çekti. Kandemir, sunum yaptığı sırada her bir atamayı, "Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla atanmıştır" diyerek açıkladı. Kandemir'in sözleri üzerine Erdoğan, "Niye bana yıkıyorsun, tek başına mı atıyorum ben il başkanlarını? Kılıçdaroğlu gibi bana 'tek adam' mı diyorsun yani" dedi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha önce birçok konuşmasında 'tek adam rejimi' ifadelerini kullanmıştı.

'LİBYA'YA İLK ETAPTA 35 ASKER GÖNDERDİK'

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın kulis haberine göre Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AKP MYK ve MKYK toplantılarında ağırlıklı olarak dış politika ve bölgedeki gelişmeler değerlendirildi. Basına kapalı düzenlenen toplantılara İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de katıldı. Libya tezkeresiyle ilgili bilgilerin verildiği toplantıda bu ülkeye ilk sevkıyatta 35 personelin gittiği belirtildi. Libya’ya giden personelin koordinasyon görevini üstleneceğini anlatan Erdoğan, “Türkiye koordinasyonu üstlenecek. Asker savaşmayacak. Daha sonra gidecek askerler de orada herhangi bir çatışmaya girmeyecek. Yalnızca Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin bizden talebi doğrultusunda askerlerimiz hükûmete bağlı güçlere eğitim verecek. Suriye’deki gibi olacak. Askerlerimiz orada koordinasyonu sağlayacak” dedi.

'NİYE BANA YIKIYORSUN'

AKP Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’in yeni atanan il başkanları ile ilgili sunumu sırasında esprili bir sohbet yaşandı. Erdoğan, Kandemir’in sunumu sırasında her bir atamayı “Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla atanmıştır” diyerek açıklayınca, “Niye bana yıkıyorsun, tek başına mı atıyorum ben il başkanlarını? Sen benim önüme getiriyorsun, ben çoğunu tanımıyorum bile. İstişare yapıp atıyoruz. Kılıçdaroğlu gibi bana ‘tek adam’ mı diyorsun yani” dedi. Erdoğan, yeni atanan il başkanlarının çoğunluğunun mühendis olduğunun dikkatinden kaçmadığını da belirterek, “Erkan Bey kendiniz gibi mühendisleri atamışsınız” dedi. Kandemir de, “Avukat lobisini kıralım istedik” diye yanıt verdi.

'SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ PLANLI BİR SUİKAST'

Erdoğan, "Süleymani’nin öldürülmesi planlı bir suikast. Bizim böyle bir suikastı tasvip etmemiz mümkün değil. Bizi o akşam Sayın Trump aradı, görüşmemiz çok iyi geçti. Telefonu kapattım, 4-5 saat sonra Kasım Süleymani’yi öldürüyorlar. Şok oldum. Trump ile daha yeni konuşmuştum, ‘Her şey yolunda’ demişti. Belki Trump’ın da bundan haberi yok. Bilmiyoruz” dedi.

Erdoğan, ayrıca “Kanal İstanbul projesi anlatılmadı. Yerli otomobilin başarısını tüm Türkiye gördü. Toplumun her kesiminden alkış aldı. Kanal İstanbul’u anlatırken yerli otomobili örnek alın” dedi.


myk

PAYLAŞ