Erdoğan: Gençlerimizin çoğu 30’u aşkın evleniyor veya evde kalıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de engelli vatandaşların ve devlet korumasından yararlanmış gençlerin kamu kurumlarına yerleştirilmesi töreninde konuştu. Erdoğan’ın gündeminde erkek şiddeti sonucu yüzünü kaybeden Berfin Özek ve AKP’nin 17 yıllık icraatlarına değindi.

Konuşmasında gençlerin evlenmediğinden şikayet edem Erdoğan, “Gençlerimizin evlilik yaşı giderek yukarı doğru çıkıyor. Kızlarımız da erkeklerimiz de evlenmiyor. Çoğu 30’u aşkın evleniyor veya çoğu evde kalıyor. Rabbimiz ne diyor ‘evlenin’. Nikah dışı evlilik bizim değerlerimizde yok. Buna bir defa hep birlikte tavır koymamız lazım.” dedi.

Bakan Zümrüt Şelçuk’un ardından, Berfin Özek’e verilen cezayı eleştiren Erdoğan, “Bir namussuz alçak, kızın yüzüne kezzap atıyor. Mahkemenin verdiği ceza 13 yıl. Böyle bir olay kendi kızının başına gelmiş olsa orada bu olayı nasıl değerlendirirsin” sözleriyle tepki gösterdi.

Erdoğan şöyle devam etti;

KALKINMA DEĞİL ADALETSİZLİK!

Ülkemizdeki engelli memur sayısı bizden önceki döneme göre yaklaşık 10 kat artışla 56 bin 500 kişiye ulaştı. AK Parti’nin 17 yıldaki en büyük başarısı hem demokrasiyi geliştirmesi hem de kalkınmayı sağlamasıdır. Ülkenin kaynakları eskiden olduğu gibi bir avuç mutlu azınlığına verildiğinde bunun adı kalkınma değil adaletsizlik olur. Kalkınma bu ülke vatandaşlarının her birini kapsayınca anlamlı hale gelir. Sosyal yardımlar için ayırdığımız yıllık bütçeyi 2 milyar liradan 55 milyar liraya çıkardık. Hizmetlerin engelliler ve yaşlılar tarafından erişilebilir şekilde verilmesini özellikle istiyoruz.

TÜRKAKIM PROJESİ

Rusya ile yaptığımız anlaşma gereği TürkAkım dediğimiz projesi Karadeniz altından Kıyıköy’e geçirmek suretiyle doğalgaz bizim üzerimizden Avrupa’ya gidecek. Türkiye’deki ihtiyacımızın büyük bir kısmını tamamlamış olacağız.

BATI ÇÖKÜYOR, AİLE KAVRAMI KALMAMIŞ

2020 yılını erişilebilirlik yılı olarak ilan edilmesinde fayda görüyorum hayırlı olsun. Batı çöküyor, çünkü aile diye bir kavram kalmamış. Niye ben en az çocuk diyorum. Bunun dememin sebebi, güçlü milletler güçlü ailelerden oluşur. Güçlü aileleri kuracağız ki güçlü millet olalım. Yıllarca doğum noktasında kısırlaştırma politikası güttüler. Niye; Türkiye’nin nüfusu azalsın diye. Nüfusumuz çoğalmalı ki –ekonominin bel kemiği insandır- insan varsa güçlüsünüz, insan varsa para var, insan farsa üretim var, tüketim var. İnsan yoksa bunların hiçbiri yok.

GENÇLERE EVLİLİK TAVSİYESİ

Gençlerimizin evlilik yaşı giderek yukarı doğru çıkıyor. Kızlarımız da erkeklerimiz de evlenmiyor. Çoğu 30’u aşkın evleniyor veya çoğu evde kalıyor. Devlet babadan bahsediyor muyuz, devlet babanın başında da şu anda Erdoğan var mı? var. Ben de tavsiye ediyorum. Hiç evlenmeyenlerin tavsiyesi de artıyor. Evlilik dışı hayat biçimi medya aracılığıyla meşrulaştırılmaya, daha da vahimi özendirilmeye çalışılıyor. Televizyonların çoğunda bunun kampanyası yapılıyor. Rabbimiz ne diyor ‘evlenin’. Nikah dışı evlilik bizim değerlerimizde yok. Buna bir defa hep birlikte tavır koymamız lazım.

Kız arkadaşına asit atan kişiye verilen ceza: "Böyle bir olay kendi kızının başına gelmiş olsa orada bu olayı nasıl değerlendirirsin"

LİBYA AÇIKLAMASI

Gazi Mustafa Kemal’in Libya Trablusgarp’ta ne işi vardı dedim. Niye; çünkü oraya Türkün gitmesi gerekiyordu da Gazi Mustafa Kemal onun için askerimiz aldı ve Trablusgarp’a çıktı ve orada yaralandı. Hani sürekli söylenir ya; Gazi Mustafa Kemal’in şehla olan gözü. O yaratılıştan değil, şarapnel parçasının gözüne sıçramasından. Bunlardan bihaber olanlar kurusıkı atıyorlar. Askerimizi çöle göndermekten bahsedenlerin kendi zihinleri çölleşmiştir. Türkiye, Akdeniz’deki menfaatini savunacak.


PAYLAŞ