Cübbeli Ahmet Hoca: Derin devlet vardır, olmalıdır

Cübbeli Ahmet Hoca adıyla bilenen Ahmet Mahmut Ünlü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinde İsmailağa ziyaretiyle ilgili ortaya atılan iddialara cevap verdi.

Ziyarette siyasetin konuşulmadığını söyleyen Ünlü, İsmailağa Cemaati'nde diğer cemaatler gibi bir partiye tulum oy çıkmayacağını ifade etti. 

Ahmet Mahmut Ünlü, Habertürk'te gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan'ın İsmailağa ziyaretiyle ilgili konuşan Ünlü, ziyaretle ilgili olmadık anlamlar yüklendiğini söyleyerek Erdoğan'ın İsmailağa Cemaati ile İmam Hatip yıllarından bir hukuku olduğunu ve bu bağın hiç kopmadığını söyledi.

Ahmet Mahmut Ünlü, imam hatipleri ve ilahiyat fakültelerini de eleştirdi. Bu okulların yetersiz olduğunu söyleyen Ünlü, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “sigara haramdır” yorumuna da tepki gösterdi. 

Ünlü’nün “Şu anki imam hatipler, ilahiyatlar sorunlu, Cemaatimizin siyasetle ilişkisi var, talebi yok, ve derin devlet vardır, olmalıdır,  Allah zeval vermesin” sözleri stüdyodakileri şaşırttı.

İşte Ünlü’nün açıklamalarından bazı satır başları;

"Tayyip Bey, çevresindeklerin sağlık sorunlarıyla çok ilgilenir. İsmailağa Cemaat'inden milletvekli, bakanlık istenmez. Usulümüzde yoktur. İhale olmaz. Camiamız olarak bizde böyle bir şeyler olmadığına göre ailevi muhabbet. Hoca efendinin sağlığını sormuş. Tayyip Bey, İmam Hatip Çarşamba mezunu. Dolayısıyla çok tanıdıkları var. Özel ve siyasi bir şey asla konuşulmamış. Cemaat içi meseleler konuşulduğuna dar haber almadım. 

"HEPSİNİN İLGİSİ VARDI AMA TAYYİP BEY’İN DURUMU BAŞKA"

Demirel'in ilgisi vardı. Erbakan hocanın çok daha fazla ilgisi vardı. Muhsin abinin yakın hukuku vardı. Rahmetli Türkeş'in vardı. Tayyip Bey'n farkı şu, Çarşamba İmam Hatip'den mezun olması.

Diğer cemaatlerde tulum çıkar, torba. Bizim cemaat yine en fazla özgür olan cemaattir. Bizim farkımız bizde biraz daha herkes hoca. İlmi seviye fazladır. Mahmut Efendi bir şey dese sorun olmaz ama hiçbir zaman kürsüden, alttan bir şey söylediğini duymadım.

MAHMUT EFENDİ İLE ERBAKAN ARASINDAKİ DİYALOG

Erbakan hocalar yasaklandı. Erbakan Hoca 'Özal'a atılmayacak, boşa atılacak' dedi. Millete 'boşa atın' dedi. Mahmut Efendi cenazede yakaladı bir kenara çekip, 'Bu fetvan yanlış, görüşün yanlış. Buradan bizi yönetecek insanlar seçilecek. Özal'ı sen de ben de beğenmeyebiliriz. Al Haydar Efendi demiş ki, 'Boşa atan en kötüye atmış olur'. Bu bir fetva. Bunun üzerine millet baktık boşa atacak. Mahmut Efendi bana 'Özal'a atılması için duyuru yap' dediler. Benim adımı Özalcıya çıkardılar eski milli görüşçüler.

Biz Özal'a rey verdik. Yasakları kalktı. Bu sefer dediler ki, 'barajı aşamazlar'. Mahmut Efendi bu kez de Erbakan, Özal'a göre daha bizim çizgimizdedir. Mahmut Efendi'nin en yakınları baktık ki Özal'ın yanında kaldılar. Baktık ki, Mahmut Efendi fıkıh olarak doğru söylemiş, Erbakan da siyaset olarak doğru söylemiş.

“DERİN DEVLET VARDIR, OLMALIDIR”

“Siyaset-tarikat ilişkilerini nasıl yorumluyor? Diyanet’in din öğretimi ve fetvaları hakkında ne düşünüyor? “ sorularını cevaplayan Ünlü, katıldığı canlı yayında imam hatipleri ve ilahiyat fakültelerini eleştirdi.

Bu okulların yetersiz olduğunu söyleyen Cübbeli, “Hatta şu anda biraz zararlılar, çünkü deist, ateist çıkmaya başladı” dedi. Ahmet Ünlü’nün ” Şu anki imam hatipler, ilahiyatlar sorunlu, Cemaatimizin siyasetle ilişkisi var, talebi yok, ve Derin devlet vardır, olmalıdır,  Allah zeval vermesin” sözleri stüdyodakileri şaşırttı. 

"CHP İLE PAZARLIK YAPIP OY VERİYORLAR"

Bir tarikat ve cemaat ben burada rey verip, pazarlık yapayım. Bazı cemaatler isimlerin vermeyelim, bunlar adamlar tarikat ehli, rabıta yapıyor vs. bunlar CHP'ye rey veriyor. Antalya'da konuşuyorlar, sen bana kaç yurt vereceksin diyor, bu pazarlığı yapıyor, CHP'ye de oyunu veriyor.

"FENERBAHÇE’NİN KAZANMASI İÇİN HACET NAMAZI KILDIM"

Ben maç bilmem. Tam da Trabzon'da 'bu maçlara tutulmuşsunuz' gibi bir laf etmişim. Bu da buna çok sinirlenmiş. Sonra hapse girer girmez gece vakit, o da revire çıkıp bağırdı, 'Hoca şike mike demişsin, gelirsin görürsün gününü' dedi. Sert çıkış yaptı! Ben de 'Ne bileyim hangi takım' dedim. Sonra çok muhabbetimiz oldu. 'Bu maçı kazanmamız lazım, biz şike yapmadık' diyor. Ben de diyorum ki 'Yar rabbi bizim huzurumuz için, o da mutlu olsun, biz de mutlu olalım'. Onun hatırı için hacet namazı kıldım. Bana ne Fenerbahçe'den. Sonuç aldık. Ben secdedeyim, bağırıyorlar. Orada izleyenlerin hepsi Fenerbahçeli olmak zorunda. Baktım iki kere ses geliyor. Gol atmışlar. Aziz Yıldırım 'Bu sefer tutturdun' dedi.

"ATATÜRK’Ü YIPRATMAK İSLAMİYETİN RAZI GELDİĞİ BİR ŞEY DEĞİL"

Türkçe Kuran'la namaz, ezan bizi rahatsız ediyor. Öyle laflar var o tarafa delil, öyle laflar var bize delil oluyor. Atatürk zaten kurucu başkan. Cumhuriyet rejiminin kurucusu. Kurucu başkanın aleyhine konuşmak, onu yıpratmak, uğraşmak ne İslamiyet'in razı geldiği bir şey olamaz. Bir tanesi kalktı 'Atatürk hafızdı' diyor. Şimdi hafız demeye de lüzum yok, içki içmiyordu demeye lüzum yok."


PAYLAŞ