Meclis 'bekçiye kimlik yetkisi' veriyor

AKP milletvekillerinin imzasını taşıyan ve bekçilere yurttaşlardan kimlik sorabilme ve adli görevler verilmesini de içeren kanun teklifini Meclis’e sundu. Kanun teklifine dair açıklama yapan AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, çarşı ve mahalle bekçilerine halka yardım, vatandaşlardan kimlik sorabilme ve adli görevler verilmesini de içeren teklifi Meclis’e sunduklarını bildirdi.

EMNİYET BEKÇİLERİN KİMLİK SORMA YETKİLERİNİN OLDUĞUNU İDDİA ETMİŞTİ

Bekçilerin kimlik sorması konusu uzun süredir tartışılıyordu. İki ayrı mahkemeden de çıkan ayrı kararlar bekçilerin kimlik soramayacağı yönünde olmasına rağmen Emniyet Genel Müdürlüğü açıklama yaparak bekçilerin kimlik sorma yetkilerinin mevcut olduğunu iddia etmişti.

EGM'NİN AÇIKLAMASI

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen karara ilişkin yapılan açıklamada kararın sadece tek olayla ilgili olduğu ve 09/05/2018 tarihinde meydana geldiği belirtilerek, "Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yönetmeliği'nin 16'ıncı maddesindeki hükme göre bekçilerin şüpheli şahıslara kimlik sorma yetkileri mevcuttur" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İzmir ilinde 09/05/2018 tarihinde meydana gelen ve basında, ‘Çarşı ve Mahalle Bekçileri kimlik soramayacak’ şeklinde yayınlanan haber ile ilgili olarak İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen karar sadece o olaya münhasır bir karar olup aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri ile ilgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliği’nin 16. maddesindeki "Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar" hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur"

ERDOĞAN: BEN YATARKEN SOKAKTA BEKÇİ DÜDÜĞÜNÜ DUYMAK İSTİYORUM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bekçiler hakkında talimatını şu sözlerle aktarmıştı:

Cumhurbaşkanımız bana bizzat 'ben yatarken sokakta bekçi düdüğünü duymak istiyorum. Vatandaşımız evde yatarken, sokakta birisinin onu beklediğini, huzurunun emin ellerde olduğunu duymasını istiyorum' dedi.


PAYLAŞ