Siverek’teki Zazaca kursuna ilgi büyük: Katılanlar Zazaca şarkılar öğreniyor

Kürtçe'nin Zazaca lehçesinin gelişmesi için Milli Eğitim Bakanlığı adım attı. Zazaca’nın yoğun konuşulduğu bölgelerdeki Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri’nde kurslar açıldı. Müdürlüklerin resmi sitelerinden yapılan duyurularla Zazaca eğitim isteyenlerin kayıt yapabileceklerini belirtiyor.

Zazaca’nın yoğun kullanıldığı Siverek ilçesinde kurslar bölge halkında ilgi görüyor.  İlçenin Camikebir Mahallesi’ndeki ek binasında faaliyetlerini sürdüren ve ilk kursu dönemini geride bırakan Halk Eğitim Merkezi ikinci kurs dönemini de geride bırakmak üzere.

A1 seviyesindeki derslerde kursiyerler, Zazaca yazma ve okumayı öğrenirken, ders ortalarında da Zazaca türkülerle kursu eğlenceli hale getiriyor.

‘ZAZACA’NIN YANI SIRA 7 FARKLI DİLDE KURSLAR VERİLİYOR’

Independent Türkçe’den Abdulhakim Günaydın’a konuşan Siverek Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mahmut Kışlar, toplamda 120 saat süren ve 12 kişinin katılımıyla başlayan ilk Zazaca kursunun 25 Ekim 2019’da açıldığını söyledi.

Kışlar, yoğun talep nedeniyle 20 Aralık’ta ikinci bir kurs daha açtıklarını kaydetti.

Zazaca dersi veren eğitmenin Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı mezunu olduğunu belirten Kışlar, “Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde 7 farklı dilde kurslar veriliyor. Zazaca’nın yanı sıra Arapça, Farsça, İngilizce, Almanca, işaret dili ve ilçede yaşayan Suriyeliler için Türkçe dersi veriyoruz” dedi.

Yönetmeliğe göre kurs açma yeter sayısına ulaşan taleplerin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri tarafından değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatan Kışlar, “Devletimiz böyle bir imkan sunmuş. Başvuran halk neyi talep ederse, bizler eğitmenini bulup o kursu açmak zorundayız. Zazaca kursu için önce birkaç kişi başvuruda bulundu. ‘Zaza’yız ama Zazaca okuma yazma bilmiyoruz’ dediler. Yeterli sayıya ulaşınca eğitmenini bulup kursu açtık” diye konuştu.

Kursta ders veren eğitmen Firuze Demir ise Halk Eğitim Merkezi tarafından verilen imkanın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Zazaca’nın kaybolmaya yüz tutmuş diller arasına girdiğini kaydeden Demir, “Bizde dilimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Bütün çocuklarımızı, gençlerimizi ve büyüklerimizi kursumuza bekliyoruz. Kendi ana dillerini konuşmak ve yaşatmak istiyorlarsa mutlaka kursa gelmeliler" ifadelerini kullandı.

 


PAYLAŞ