FETÖ'den tutuklu Metin Topuz'un AİHM başvurusu kabul edildi

15 Temmuz sonrası FETÖ üyeliği suçlamasıyla tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu'nda çalışan Metin Topuz'un Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yaptığı başvurunun kabul edildiği öğrenildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ABD İstanbul Başkonsolosluğu'nda çalışan ve 15 Temmuz sonrası FETÖ'ye üye olma suçlamasıyla tutuklanan Metin Topuz'un avukatlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurduğunu ve bu başvurunun kabul edildiğini öğrenildi.

"BAĞLANTILARIM İŞİMİN BİR PARÇASIYDI"

Eylül 2017'de gözaltına alınan ve Ekim başında tutuklanan Metin Topuz, ABD'nin uyuşturucu ile mücadeleden sorumlu güvenlik birimi DEA'da çalışıyordu.

Metin Topuz'un "Fethullah Gülen Cemaati'ne üye olmak" suçlamasıyla hakkında soruşturma yürütülen ve aralarında eski savcı ile üst düzey emniyet yetkililerinin de bulunduğu 121 kişiyle teması olduğu belirtildi ve 17-25 Aralık 2013'teki yolsuzluk operasyonunu yürüten kişilerle "dış istihbarat ve ülkeler arasında aracılık yaptığı" öne sürüldü.

Mayıs ayında düzenlenen duruşmada suçlamaları reddeden Topuz, "Bağlantılarım işimin bir parçasıydı. Karar mercii ben değilim, üstüm tarafından söyleneni yaptım" dedi.


PAYLAŞ