Siyasi partilerden Meclis'e İdlib için toplanma çağrısı

Suriye’nin İdlib kentinde Şam yönetiminin hava saldırısı sonrası 33 askerin hayatını kaybetmesine ilişkin Meclis’teki siyasi partilerden İdlib için olağanüstü toplanması yönünde çağrısı yapıldı.

AKP, CHP ve İYİ Parti Meclis’te kapalı oturum teklifinde bulundu. Meclis’i olağanüstü acil toplanmaya çağıran HDP’den ise oturumun kapalı yapılması yönünde herhangi bir açıklama yapılmadı.

CHP: İDLİB'DE DURUM SON DERECE CİDDİ VE ENDİŞE VERİCİ

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Suriye'nin İdlib kentinde düzenlenen ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu 33 askerin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan saldırıya ilişkin parti genel merkezinde basın açıklaması yaptı. Öztrak, TBMM'yi kapalı oturumla toplantıya çağırdı.

Öztrak “İdlib'de durum son derece ciddi ve endişe verici. Hatay Valisinin yaptığı açıklamada İdlib'de çok sayıda şehit ve yararlıların olduğu anlaşılmaktadır. Milletçe büyük üzüntü içindeyiz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, şehitlerimizin yakınlarına ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyoruz. Genel Başkanımızın günlerdir söylediği gibi Suriye de Libya da İdlib de Mehmetçiğimizin tek bir tırnağı dahi etmez. Türk ordusu TBMM'nin ordusudur, onlarca şehidimiz varken TBMM'nin buna sessiz kalmasını beklemememiz gerekir. Bu nedenle CHP olarak konuyu görüşmek üzere yarın Meclis'i kapalı oturumla toplantıya çağırıyoruz” dedi.

İYİ PARTİ: KAPALI OTURUMUN OLMASINDA FAYDA VAR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise CHP'nin İdlib konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kapalı oturumla toplantıya çağırmasına ilişkin olarak, "Kapalı oturumun olmasında fayda var." diye konuştu.

HDP: UYARILARIMIZIN DİKKATE ALINMAMASININ ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği İdlib saldırısı için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) acil olağanüstü toplanma çağrısı yaptı.

Açıklamada “Savaş kararları ve tezkerelerin ölüm ve yıkım olduğu gerçekliğinden hareketle, en son Suriye tezkeresinde de Meclis’te hayır oyu kullanan tek parti olarak daha önce ifade ettiklerimizi tekrarlıyoruz ve uyarılarımızın dikkate alınmamasının üzüntüsünü yaşıyoruz” denildi.

AKP: MİLLİ SAVUNMA BAKANI'NIN MECLİSİ BİLGİLENDİRMESİNİ TEKLİF EDECEĞİZ

Meclis’te İdlib oturumu yapılması hakkında AKP Grup Başkanı Naci Bostancı “Salı günü kapalı oturum yapılması ve Milli Savunma Bakanı'nın Meclisi bilgilendirmesini teklif edeceğiz" dedi.


PAYLAŞ