AKP il binası önünde oturma eylemi yapmak isteyen 4 kişi gözaltında

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 677 sayılı KHK ile Maliye Bakanlığı Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü’nden ihraç edilen Cemal Yıldırım, Pazartesi gününden itibaren beş gün süreyle AKP Ankara İl Binası önünde 1 saatlik oturma eylemi yapacağını duyurmuştu. Cemal eyleme başlamadan önce “Diyarbakır HDP İl binası önünde İçişleri Bakanı’nın gittiği süreçte ben de bir şeyi açığa çıkarmak istedim. Ben üç yıldır sokaklardayım. Bizlerin haklarını ihlal eden AKP iktidarı bir oyun kurmaya çalışıyor. Ben de kurdukları oyunu tersine çevirmek istedim. Ben de KHK’lıyım. Onlar HDP il binasının önüne gidiyorsa ben de AKP il binası önüne gitmeyi en doğal hakkım olarak görüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Cemal, 2 gündür AKP İl Başkanlığı önüne gider gitmez gözaltına alınmış, sonra da serbest bırakılmıştı.

 Cemal’ın eylemine, üçüncü gününde Emekçi Hareket Partisi’nden destek geldi. Eyleme, EHP Ankara İl Başkanı Sanem Deniz Kural’da katıldı. Ellerinde anayasa kitapçıklarıyla AKP Ankara İl binası önünde oturma eylemi yapmak isteyen Sanem ve Cemal ile beraberindeki Emine Uyanık ve Melek Çetinkaya gözaltına alındı.

Sanem gözaltına alındığı sırada, “Burada ikiyüzlülük yapılıyor, çifte standart uygulanıyor. Eylem yapmak AKP’nin önünde mi yasak? Anayasal hakkını başka yerlerde kullanmak serbest de AKP’nin önünde mi yasak?” diye sordu.


AKP

PAYLAŞ