4 gün çalışma modeliyle 292 bin 800 TL tasarruf sağlanacak

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, yaptıkları hesaplamalara göre vakıf personeli için şubat ayında devreye aldıkları 4 gün çalışma modeliyle yılda 292 bin 800 lira tasarruf edeceklerini belirterek, "Bu tasarruf 292 yeni mikro girişimci anlamına gelmektedir. Söz konusu sistemin tüm kurum ve kuruluşlara örnek olmasını dilerim." dedi.

‘BİLİM HAFTADA DÖRT GÜN ÇALIŞMA ÖNERİYOR’

Akgül, bilimin haftada 4 gün çalışılmasını önerdiğini aktararak, "İş psikolojisinde dünyadaki en iyi uzmanlardan olan Anders Ericsson, yaptığı pek çok deneyden aldığı sonuca göre, insanların bir gün içerisinde en fazla 4-5 saatlik bir çalışma ile üretken bir iş yapabileceğini belirtiyor. Bu zamanın sonunda çalışanların performanslarının en yüksek noktaya eriştiğini, bu süre aşıldığında normal bir insanın artık yaptığı işten ızdırap duyduğunu ifade ediyor. Ericsson'a göre bir insan bir işe en fazla 5 saat odaklanabilir. Bu saatten sonra insanın yaptığı iş üzerinde zaman harcaması hem işveren hem de kendi için hiçbir manası olmayan bir uğraş." dedi.

Haftada 5 gün çalışma temposunun sadece çalışanlara değil işverenlere de zarar verdiğini vurgulayan Akgül, bu bağlamda 4 iş günü çalışmanın personele ve kuruma sağlayacağı katkı için gerekli hesaplamaları yaptıklarını ve bu sisteme geçtiklerini anlattı.

‘VERİMDE KAYIP YOK, PERSONEL MUTLU’

Akgül, öncelikle personelin 4 iş günü çalışma modeli hakkında düşüncülerini öğrenebilmek adına bir anket düzenlediklerinden bahsederek, şunları kaydetti:

"Anket sonucuna göre yüzde 97'lik oranla 4 iş günü çalışma düzeninden memnun kalındığı görülmüştür. Personelimiz '4 iş günü çalışması nedeniyle herhangi bir aksaklığa rastladınız mı?' sorusuna yüzde 98'lik 'Hayır' cevabı vererek işlerde herhangi bir aksaklık yaşanmadığını belirtmişlerdir. '5 gün çalışma sistemine göre, 4 günlük çalışma sisteminin size göre avantajları nelerdir?' sorusuna personel genel olarak, 'Ailelere ve kendilerine daha fazla zaman ayırabildikleri için mutlu olduklarını ve motivasyonlarının çok yükseldiğini' cevabını verdi. '5 gün çalışma sistemine göre, 4 günlük çalışma sisteminin size göre dezavantajları nelerdir?' soruya personel genel olarak, 'Dezavantajı yoktur' yanıtını verdi."

AA

 

 


PAYLAŞ