2. Dünya Savaşı’ndan kalma bomba bulundu,10 bin kişi tahliye edildi

İtalya’nın Torino kentinde 2. Dünya Savaşı’ndan kalma Britanya ordusuna ait olduğu belirtilen patlamamış bir bomba bulundu.

Daily Mail’in haberine göre, Britanya ordusuna ait olduğu belirtilen bomba nedeniyle şehirde 10 binden fazla kişi tahliye edildi.

Savaş döneminde Torino’ya atılan bombanın 65 kilo dinamit içerdiği kaydedildi.

Yetkililer, bombanın imha işlemleri için Torino civarında yaşayan 50 bin kadar kişiye de “evlerinizi terk edin ya da dışarı çıkmayın” uyarısı yaptı.

Torino Belediye Başkanı Chiara Appendino yaklaşık 227 kiloluk aygıtın uç kısmındaki kapsülün devre dışı bırakılması gerektiğini söyledi.

Halkın tahliye edilen mahallelerde yağmaya kalkışmaması için askerler bölgede devriye gezdi.

Operasyon sırasında Torino hava sahasının kullanılmaması için uçuşlar başka yöne çevrildi, bombanın bulunduğu Nizza Caddesi’ndeki tren istasyonu kapatıldı.

1940’TA MÜTTEFİK KUVVETLER TARAFINDAN VURULMUŞTU

İtalyan diktatör Benito Mussolini’nin Nazi Almanya’sına katılmasının ardından Torino ilk kez Müttefik Kuvvetler tarafından Haziran 1940’da vurulmuştu. Almanya’nın Regensburg kentinde nisan ayında patlamamış bir bomba bulunmuş ve 4 bin 500 kişi tahliye edilmişti. 2017’de de Frankurt kentinde Britanya ordusunun attığı 1,4 tonluk bir bomba gün yüzüne çıkarılmış, 70 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi