9 kişinin yaşamını yitirdiği 'Hanau saldırısı' Almanya'nın pek çok kentinde protesto edildi

Almanya'nın Hessen eyaletinde bulunan Hanau kentinde şehir merkezinde bulunan nargile bara düzenlenen ve 9 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırı Almanya'da birçok kentte protesto edildi.

Nürnberg ve Frankfurt'ta yaklaşık 1500 kişinin katılımıyla, yaşanan ırkçı saldırı protesto edildi. Hernede Büdnis Herne de bir dakikalık saygı duruşunda sonra anma rogramı başlattı.

50 KENTTE ANILDI

Başkent Berlin’in de aralarında bulunduğu 50 kentte de kurbanlar anısına anma törenleri düzenlendi. En büyük törenlerden biri başkent Berlin’de Brandenburg Kapısı önünde yapıldı. Buradaki törene Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Sekreteri Lars Klingbeil, Parti Eş Başkanı Saskia Esken, Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Sekreteri Paul Ziemiak, Yeşiller partisi Eş Başkanı Annalena Baerbock, Federal Meclis Başkanvekili Claudia Roth ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Hanau'da Çarşamba akşamı iki nargile bara düzenlenen saldırıda tamamı göçmen kökenli dokuz kişi öldürülmüştü. Başsavcılık saldırganın "derin bir ırkçı tutumla" saldırıyı düzenlediğini açıklamıştı. Saldırgan ve annesi evlerinde ölü bulunmuştu.

CUMHURBAŞKANI STEİNMEİER'DEN AŞIRI SAĞA KARŞI BİRLİK ÇAĞRISI

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Hanau'daki ırkçı saldırıda 9 kişinin hunharca katledildiğini belirterek "Nefrete ve şiddete hep birlikte karşıyız. Sorumluluk almalı ve siyasette, medyada, toplumda dilimize hakim olmalıyız" dedi.

Günlük programını iptal ederek eşi Elke Büdenberger ile Hanau kentindeki anma törenine katılan Steinmeier, burada yaptığı konuşmada, şaşkın ve öfkeli olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Steinmeier burada yaptığı konuşmada, Hanau’daki saldınının ardından topluma birlik, beraberlik çağrısı yaptı. Steinmeier, böylesine zor zamanlarda dayanışma içinde olunmasının önemine dikkat çekerek "Bugün, toplum olarak birlikte durduğumuzu, yıldırılmadığımızı, dağılmadığımızı gösterme zamanı" dedi.

"Birlikte duruyor birbirimize sıkı sıkıya tutunuyoruz. Bu, nefrete karşı en güçlü araç" diyen Cumhurbaşkanı, şöyle konuştu:

"Hanau'da dün gece yaşananlar bizi şaşırttı, üzdü ve öfkelendirdi. Hiçbir şey sevdiklerini yitirenlerin acısını dindiremez. Hiçbir şey bu anlamsız saldırıyı açıklayamaz ve hiçbir şey olanları geri döndüremez."

Steinmeier, "Ülkemizde bireyler ya da azınlıkların onuru çiğneniyorsa buna karşı çıkmak zorundayız" diyerek, siyasette, medyada, toplumun her yerinde kullanılan dile dikkat edilmesini istedi. Steinmeier daha önce yaptığı açıklamada saldırıyı "terör eylemi" diye nitelendirmişti.

'AVRUPA'DA AŞIRICILIĞA YER YOK'

Almanya’nın Hanau kentinde düzenlenen ırkçı saldırıda Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Thomas Greminger tepki gösterdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Frankfurt kenti yakınlarındaki Hanau’da dün gece düzenlenen ırkçı saldırıyla ilgili Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Hanau’da tamamen nefret nedeniyle 9 kişinin ölümüne yol açan korkunç saldırının ardından komşumuz Almanya’nın yanındayız" paylaşımında bulundu.

Rutte, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve ırkçı saldırı sonucunda ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulunarak, "Avrupa'da aşırıcılığa yer yok" ifadesini kullandı.

Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ırkçı saldırının dehşet verici olduğunu vurgulayarak, "Düşüncelerim, saldırı nedeniyle acı çeken insanlarla birlikte. Irkçılık ve nefretin toplumlarımızda yeri olamaz" değerlendirmesinde bulundu.

NEFRET VE ŞİDDETE KARŞI BİRLİK VURGUSU

AGİT Genel Sekreteri Thomas Greminger de Twitter'daki paylaşımında, Alman polisinin "aşırı sağcı terörizm" olarak kayıt altına aldığı ırkçı saldırının üzüntü ve dehşet verici olduğunu aktardı.

Greminger, olayda ölen kişilerin yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulunarak, "Toplumumuza nefret, şiddet ve ayrımcılık tohumları ekmek isteyenlere karşı birlikte durmalıyız" ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Almanya'nın Hessen eyaletinde bulunan Hanau kentinde dün saat 22.00 sıralarında şehir merkezinde bulunan bir nargile bara giren silahlı saldırgan içeride bulunanlara silahla ateş açmış, saldırı sonrası 11 kişi yaşamını yitirmişti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi