ABD'de bir ırkçılık vakası daha: Siyah kiracıları durduk yere şikâyet eden kişiye tepki

Minneapolis'te polis tarafından sokağın ortasında boğularak öldürülen George Floyd'tan sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bir ırkçılık vakası daha gözler önüne serildi. Bir adamın, ofis binasında kiracı olan siyah gençleri "Burada oturuyorlar gibi görünmüyorlar" diyerek bina güvenliğine şikâyet ettiği görüntüler sosyal medya platformlarında viral oldu.

'BURADA OTURUYORLAR GİBİ GÖRÜNMÜYOR'

Floyd’un öldürüldüğü Minneapolis kentinde, bir binanın spor salonunda bir grup siyah kiracıyı “Burada oturuyorlar gibi görünmüyorlar” diyerek önce 911’i aramakla tehdit eden, ardından da bina güvenliğine şikâyet eden Tom Austin’e tepki yağıyor.

SİYAH KİRACILARI ORADAN ÇIKMALARI GEREKTİĞİNİ SÖYLEYEREK TACİZ ETMEYE BAŞLADI

Irkçılığın Amerikan toplumunun belli kesimlerinin bilinçaltında nasıl kök saldığını gözler önüne seren olay, Minneapolis’teki MozAic East ofis binasında yaşandı. Tom Austin, binanın spor salonunda karşılaştığı bir grup siyah kiracıyı oradan çıkmaları gerektiğini söyleyerek taciz etmeye başladı.

'HEPİMİZ BU BİNADA KİRACIYIZ'

Görüntülerde Austin’in siyah erkeklere orada olma hakları olmadığını söylediği, “Ben Tom Austin. Bu binada bir kiracıyım. Ya siz?” dediği görülüyor. Binanın kiracısı Team Top Figure isimli şirketin kurucuları olan siyah erkekler, “Hepimiz bu binada kiracıyız” yanıtını veriyor. Austin ısrarla “Hangi ofistesiniz, nerede?” gibi sorular sorarken, taciz ettiği gençlerden biri ekranın önüne gelip “Bizim burada bir ofisimiz var ve bu adam gelip, burada olamayacağımızı söyleyerek bizi suçluyor” diyor.

'GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ BURADA IRKÇILIKLA KARŞI KARŞIYAYIZ'

Austin “911 arıyorum” diyerek telefon ediyor. Siyah kiracılardan birinin “Gördüğünüz gibi burada ırkçılıkla karşı karşıyayız” dediği duyuluyor. Austin ise telefonda kendini tanıtıp, “Burada, buranın parçası gibi görünmeyen bir grup insan var” diye şikâyette bulunuyor.

'HER GÜN BU TÜR DAVRANIŞLARA SES ÇIKARMAMAKTAN ÇOK YORULDUK'

Team Top Figure şirketinin çalışanlarının Instagram’dan paylaştığı görüntüler viral oldu. Şirketten yapılan açıklamada da, “Hepimiz buraya kira ödüyoruz. Bu adam ona giriş kartlarımızı göstermemizi, yoksa polisi arayacağını söyledi. Her gün bu tür davranışlara ses çıkarmamaktan çok yorulduk ve bu olayı açığa çıkarmamız gerektiğini hissediyoruz” denildi.

'OLAYI DAHA FARKLI ELE ALMIŞ OLMAM GEREKİRDİ'

Austin ise Newsweek dergisine e-posta yoluyla yaptığı açıklamada “Olayı daha farklı ele almış olmam gerekirdi” dese de geri adım atmadı. Davranışının ırkla ilgisi olmadığını savunan ve bir kiracının spor salonuna dışarıdan arkadaşlarını getirdiğini öne süren Austin, bina güvenliğini aradığını söyledi. Austin, “Çok tehditkâr bir şekilde bana yaklaştılar ve ben de bina güvenliğini aramakla tehdit ettim. Irktan bağımsız olarak da bunu yapardım” ifadelerini kullandı.

'BURADA BİR AFRİKALI AMERİKALI BENİ VE KÖPEĞİMİ HAYATIMLA TEHDİT EDİYOR'

Söz konusu olay, ABD’de büyük tartışma yaratan iki ırkçılık vakasıyla eş zamanlı olarak gerçekleşti. Aynı kentte yaşayan George Floyd’un silahsız olmasına rağmen polis tarafından gözaltına alınırken yere yatırılıp boğaz sıkılarak öldürülmesine tepkiler sürüyor. New York’ta beyaz bir kadının, köpeğine yasal olarak tasma takmasını söyleyen siyah bir adamı “Burada bir Afrikalı Amerikalı beni ve köpeğimi hayatımla tehdit ediyor” diyerek yalan beyanla polise şikâyet etmesinin de yankıları dinmiş değil.

Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi