ABD'de eski Twitter çalışanlarına casusluk suçlaması

TÜKENMEZ HABER - Twitter'ın iki eski çalışanı ABD'de Suudi Arabistan adına casusluk yapmakla suçlandı. 

San Fransisco'da açılan davada Suudi Arabistanlı casusların aralarında Suudi muhaliflerin de yer aldığı Twitter kullancılarının kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalıştığı iddia edildi.

Associated Press'in aktardığına göre bu muhalifler arasında 1 milyon takipçili bir isim ve ünlü bir medya çalışanı da var. Ancak bu kişilerin isimleri açıklanmadı. 

Casusluk suçlamasının yöneltildiği eski Twitter çalışanlarının Suudi Arabistan vatandaşı Ali El Sabara ve ABD vatandaşı Ahmed Ebuammo olduğu ayrıca Suudi Arabistan vatandaşı Ahmed El Mutayri'nin de casuslukla suçlandığı belirtildi.

Dava dilekçesinde bu 2 eski çalışanın gizli banka hesapları vasıtasıyla pahalı saatler ve on binlerce dolarla ödüllendirildiği iddiası da yer aldı. 

New York Times gazetesine göre ilk kez Suudi Arabistan vatandaşları ABD topraklarında casusluk yapmakla suçlandı. 

CASUSLUKLA SUÇLANANLARDAN İKİSİNİN SUUDİ ARABİSTAN'DA OLDUĞU SANILIYOR

Suudi Kraliyet ailesi için sosyal medya danışmanlığı da yapmılş olan El Mutayri'nin Suudi yetkililer ile iki eski Twitter çalışanı arasında aracılık rolü oynadığı öne sürüldü. 

Seattle'de mahkemeye çıkarılan Ahmed Ebuammo'nun ise cuma günü çıkarılacağı diğer duruşmaya kadar gözaltında kalacağı açıklandı. 

2015'te Twitter'daki medya ortaklığı menajerliği görevinden ayrılan Ebuammo ayrıca belgede sahtecilik ve FBI'a yalan ifade vermekle de suçlanıyor. 

El Sabara ve El Mutayri'nin ise Suudi Arabistan'da oldukları sanılıyor. 

Eski bir Twitter mühendisi olan El Sabara'nın Suudi ajanlar tarafından işe alındıktan sonra 2015'te 6 binden fazla Twitter kullancısının kişisel bilgilerine eriştiği iddia ediliyor. 

ABD'li soruşturmacılar durumu fark eden üstlerinin El Sabara'yı idari izne çıkardığını ardından El Sabara'nın ailesiyle birlikte ülkesine döndüğünü söyledi. 

Suudi Arabistan Ortadoğu'da ABD'nin yakın bir müttefiki. 

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülmesi sonrası uluslararası arendaki kınamalara rağmen Riyad'la yakın ilişkilerini korumuştu. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi