ABD'de yaşayan gazeteci: Trump'ın açıklamaları insanların geç önlem almasına neden oldu

NİLAY GÖL


TÜKENMEZ HABER - Dünyada en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ülke olan Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) vaka sayısı 337 bine ulaştı. ABD'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 9 bini geçti.

ABD'nin Virginia eyaletinde yaşayan gazeteci Menekşe Dilan Menekşe, ülkede koronavirüse karşı alınan önlemleri, halkın 'Evde kal' çağrılarına nasıl tepki verdiğini Tükenmez Haber'e anlattı.

Video: Menekşe Dilan Menekşe

'TRUMP'IN SÖYLEMLERİ İNSANLARIN GEÇ ÖNLEM ALMALARINA NEDEN OLDU'

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeni ile 2 haftadır kendini karantinaya aldığını söyleyen Menekşe, "Koronavirüs salgını ilk olarak Washington'da bulunan Seattle'da göründü. ABD Başkanı Donald Trump, bunun bir grip olduğunu ve asla önemsenmeyecek bir şey olduğunu savundu. Trump'ın koronavirüs hakkındaki söylemleri de insanların geç önlem almasına neden oldu. Daha sonra koronavirüs Maryland ve New York eyaletlerinde eş zamanlı halde görünmeye başladı. Maryland, önce davranak birçok dükkanı kapattı ve sadece paket servis alımına açık tuttu" dedi.

'ÇOK GEÇ KALINDI'

Aynı şeyin New York ve New Jersey'de de görüldüğünü belirten Menekşe, "Ama vaka sayısının çok dikkat çekmemesinden dolayı insanlar evlerde, parklarda, bahçelerde buluşmaya devam ettiler. Bu süreçte Trump ve yönetimi konuyu her gün ekranlara taşımaya devam etti. Benim bulunduğum Virginia eyaletinde dükkanların kapanması bu olaylardan 2 hafta sonra gerçekleşti. Çok geç kalındı. Çünkü, dükkanlar kapandığında televizyonlarda vaka sayısı 70 bin olarak gösteriliyordu" şeklinde konuştu.

'ABD'NİN AVRUPA VEYA ÇİN OLMADIĞINI SÖYLEDİLER'

"Ben sürekli 'Karantina ne zaman gelecek?' derken, Amerikan arkadaşlarımla konuştuğumda bunun asla olmayacağını, ABD'nin Avrupa ya da Çin olmadığını, Amerikanların her zaman özgür olduğunu söylediler" diyen Menekşe, "Amerikan arkadaşlarım, tek yapmamamız gerekenin sosyal mesafeye dikkat etmek olduğunu söyledi. İnsanlar, sosyal mesafeye önem vermeden hayatlarına devam ediyor, çoğunun haberleri takip ettiğini bile düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

'MESAJ 'YASAK' OLARAK DEĞİL, 'ÖNLEM' OLARAK ATILDI'

Daha sonra telefonlara mesaj geldiğini ve bu mesaj geldiğinde telefonların kitlendiğini, mesajı herkesin görmek zorunda kaldığını belirten Menekşe, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sosyal mesafeye dikkat etmemiz gerektiği, gruplar halinde dolaşmamız gerektiği ve belli saatten sonra dışarı çıkmamamız gerektiği yazıyordu mesajda. Mesaj, 'yasak' olarak değil, 'önlem', 'dikkat edilmesi gereken şeyler' olarak atıldı. Bu mesajı incelediğim zaman; temiz hava almak, egzersiz yapmak, serbest olarak gözüküyor. Amerika'da insanlar hayatlarına devam ediyorlar.

'ABD'DE DURUM ÇOK HAFİFE ALINIYOR'

Bunun üstüne aynı gün Trump, '100 bin ölümü iyi bir senaryo olarak görüyoruz. Yeterli hastanemiz, çalışanımız ve ekipmanımız var' dedi. Bu açıklama zaten artık her şeyin göze alındığını ve benim fikrimce asla karantinanın gelmeyeceğinin göstergesiydi. Tam anlamı ile işletmeler bile kapatılabilmiş değil. Geçenlerde Washington D.C'ye gittiğimde bunu bir kez daha anladım. ABD'de durum çok hafife alınıyor.

'HÜKÜMETİN TEDBİRSİZLİĞİNİN GETİRDİĞİ SONUÇLAR OLACAK'

New York'ta birçok iş merkezi hastane haline getirildi, kapasite arttırıldı ama şu an sadece New York'taki vaka sayısı 100 bini aştı. New York'ta ekipmanların azaldığına dair bir video sosyal medyaya düştü. Bu durumun ciddiyeti ve hükümetin tedbirsizliğinin getirdiği sonuçlar olacak."

ETİKETLER

Editörün Seçimi