ABD'li senatörlerden Türkiye'ye yaptırım çağrısı

Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat senatörler Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya hitaben bir mektup kaleme aldı.

Mektupta, Türk silahlı kuvvetleri ve Türkiye'nin desteklediği silahlı güçlerin üzerinde anlaşılan 'güvenli bölge' dışında Suriyeli Kürtlere saldırdıkları iddialarının doğruluğu sorgulandı.

Türk ve ABD'li yetkililer 17 Ekim'de Ankara'da, Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) 120 saat içinde yaklaşık 32 kilometre derinliğinde oluşturulacak güvenli bölgenin gerisine çekilmesi ve ağır silahlarının toplanması ile güvenli bölgenin öncelikle Türkiye'nin kontrolünde olması konularında anlaşmıştı.

'SERT EKONOMİK YAPTIRIM İSTİYORUZ'

Cumhuriyetçi Senatörler Lindsey Graham ve Marsha Blackburn ile Demokrat Senatörler Chris Van Hollen, Richard Blumenthal ve Jeanne Shaheen tarafından imzalanan mektupta, Türkiye'nin 17 Ekim tarihli 'ateşkesi' ihlal edip etmediğinin incelenmesi istendi. 

"Riskler göz önünde bulundurulduğunda, zaman kaybetmemek çok önemli" denilerek, ‘Türk güçlerinin Suriye’nin kuzeydoğusunda üzerinde anlaşılan güvenli bölgenin (Tel Abyad ve Resulayn kentleri arasında doğudan batıya olan bölge) dışında hareket ettiğine’ ve 'Til Temir yakınlarında Suriyeli Kürtlere saldırdığına’ dair basında çıkan haberlere dikkat çekildi.

Senatörler mektupta "Birçok durumda Başkan Trump, Türkiye'yi yükümlülüklerinin ihlal etmesi halinde 'Türk ekonomisini yok etmekle' tehdit etti. Bu tutuma uygun olarak yönetimden hızlı bir şekilde 17 Ekim anlaşmasının uygulanması için sert ekonomik yaptırımları devreye sokacak önlemler almasını istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

Senatörlerin mektubu Trump'ın Suriye'nin kuzeyindeki ABD askerlerini çekmesinden yaklaşık bir ay sonra geldi. 

Van Hollen ve Graham daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kişisel mali hesaplarını da hedef alabilecek, Türkiye'ye askeri yardımı yasaklayabilecek ve Türk yetkililerin ABD vizesi almasını kısıtlayabilecek bir yaptırım tasarısını Senato'ya sunmuştu.

Ancak yaptırım tasarısı Senato'da yol almamış ve Cumhuriyetçi Parti Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell Nato müttefiki olan Türkiye'ye karşı yaptırım uygulanması konusunda dikkatli olunması uyarısında bulunmuştu. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi