ABD'nin Bağdadi Operasyonu'nun anatomisi

ABD Başkanı Donald Trump dün Suriye'de gerçekleştirdikleri operasyon sonucu IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'nin öldüğünü duyurdu.

ABD operasyona 'Kayla Mueller' adını verdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien'ın açıklamasına göre, Kayla Mueller IŞİD'in 2013'te Suriye'nin Halep bölgesinde kaçırıp işkence yaparak öldürdüğü yardım çalışanıydı.

Mueller'in babası kızının bizzat Bağdadi tarafından işkence görüp tecavüze uğradığını açıklamıştı. Genç kadının 2015'te IŞİD esareti altında öldüğü kesinleşmiş ancak naaşına ulaşılamamıştı.

Reuters ve Associated Press haber ajanslarının derlemelerine göre ABD'nin Bağdadi'nin ölümüne yol açan operasyonun ayrıntıları şu şekilde: 

TRUMP CUMA GÜNÜ BASKIN PLANINDAN HABERDAR OLDU

  • ABD, Bağdadi'nin nerede olduğu konusundaki istihbaratı 1 ay önce almaya başladı. Trump, bu konudaki bilgilerin bir kısmının 'Kürtler'den' geldiğini söyledi. ABD'li istihbarat yetkililerinin Bağdadi'nin nerede olduğunu 2 hafta önce kesin olarak tespit ettiğini söyleyen Trump opErasyondan 3 gün önce baskın planından haberdar oldu. Plan kapsamında ABD, Rusya Irak ve Türkiye'den hava sahalarını kullanmak için izin istenmeliydi. Trump, Beyaz Saray'ın oeprasyonun niteliği konusunda Rusya'ya bilgi verilmediğini ancak Rus yetkililere operasyondan 'memnun kalacaklarını' söylediğini açıkladı.
  • Trump, cumartesi günü yerel saatle 17.00'de Beyaz Saray'daki Durum Odası'nda Başkan Yardımcısı Mike Pence, Savunma Bakanı Mark Esper, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ve diğer istihbarat yetkilileriyle birlikte toplandı. Trump'ın ifadesiyle operasyonu 'film izler gibi' canlı takip ettiler.

 

OPERASYON IRAK'IN BATISINDAKİ AYN EL ESAD HAVA ÜSSÜ'NDEN DÜZENLENDİ

Trump'a göre toplanmalarından kısa süre sonra ABD askerleri ve orduya ait köpekler, Ortadoğu'da açıklanmayan bir askeri üsten 8 helikopterle kalkış yaptı. Helikopterlerin çoğu çift motorlu CH-47 Chinook'lardan oluşuyordu. Askeri personel ABD'nin terörle mücadele konusunda ve genellikle üst düzey hedefleri etkisiz hale getirmede kullandığı Delta Gücü'nden geliyordu.  Reuters'e konuşan bir ABD'li yetkili operasyonun Irak'ın batısındaki bir hava üssünden düzenlendiğini söyledi. AP ise  bu hava üssünün Irak'taki Ayn El Esad hava üssü olduğunu söyledi. Trump, Suriye'nin İdlib bölgesinde yapılan operasyona askeri uçakların ve gemilerin de destek verdiğini söyledi.

 

ASKERLERİN YANINDA ROBOT DA VARDI

  • Operasyona katılanların yanında askeri bir robot da vardı ancak robotun kullanılmasına gerek kalmadı. 
  • Bağdadi'nin kaldığı yerleşkeye giden helikopterlere ateş de açıldı ancak ABD güçleri saldırıyı savuşturarak karaya güvenli şekilde çıktı. Yerleşkenin ana kapısında bubi tuzağı olabileceği düşüncesiyle ABD güçleri duvarı patlatarak içeri girdi. Trump, 'Dakika dakika gelen bilgileri alıyorduk" dedi.
  • Trump, ABD güçlerinin 'ya teslim alarak ya da vurup öldürerek' yerleşkeyi temizlediğini söyledi. Trump, yerleşkeden yara almadan çıkarılan 11 çocuğun üçüncü bir tarafa teslim edildiğini söyledi ancak ayrıntı vermedi. ABD güçleri bu arada birden fazla IŞİD üyesini de canlı yakaladı.

 

TESLİM OLMA ÇAĞRISI YAPILDI, BAĞDADİ REDDETTİ

  • Operasyon sırasında Bağdadi yerleşkenin altındaki tünel sistemine yanına 3 çocuğunu da alarak da kaçtı. CNN'e konuşan Savunma Bakanı Esper, ABD güçlerinin Bağdadi'ye teslim olması çağrısı yaptığını ancak onun bunu reddettiğini söyledi. Bunun üzerine askerler köpekleri saldı ve Trump'ın ifadesiyle 'ağlayan, inleyen ve çığlık atan' Bağdadi, üzerindeki patlatıcı yüklü yeleği patlatarak kendisini ve yanındaki 3 çocuğunu öldürdü. Operasyonda ağır yaralanan bir köpek haricinde ABD güçlerinden yaralanan olmadı. 
  • Bağdadi'nin vücudu patlamanın etkisiyle parçalandı. Trump, ABD güçlerinin alanda DNA testi yaparak, 15 dakika içinde ölen kişinin Bağdadi olduğunu tespit ettiğini açıkladı.
  • Yerleşkeyi arayan ABD güçleri IŞİD'in gelecekteki planları hakkında da 'hassas materyaller' buldu. ABD güçleri aynı rotayı kullanarak ülkeden çıkmadan önce yerleşkede 2 saat geçirdi. AP'nin aktardığına göre ABD güçlerinin ayrılmasından sonra ABD'ye ait savaş uçakları yerleşkeyi 6 roket atarak imha etti. 
  • Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien, Bağdadi'nin kalıntılarını 'düzgünce yok etmek' için 2011'de Usame Bin Ladin'in kalıntıları üzerinde uygulanan prosedürün izlenmesini beklediğini söyledi. El Kaide lideri Bin Ladin'in kalıntıları 'denize gömülmüştü.'

ETİKETLER

Editörün Seçimi