Alman vekilin iddiası: Türkiye Interpol'ü kötüye kullanıyor

15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden bu yana Türkiye’nin isteği üzerine Interpol’ün çıkardığı bin 252 Kırmızı ve Mavi Bülten Alman Interpol Ofisi‘ne iletildi.

Söz konusu rakam, Sol Parti Federal Meclis Milletvekili Andrej Hunko’nun yönelttiği bir soru önergesine Alman hükümetinin verdiği cevapta yer alıyor.

Belgeye göre 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Türk makamlarının Almanya’da ikamet eden Türkiye kökenlilere yönelik çıkarttırdığı bin 168 Kırmızı Bülten, 84 de Mavi Bülten olduğu açıklandı. Kırmızı Bülten’in tutuklama ve iadeyi, Mavi’nin ise ikametgah bildirimini kapsadığı belirtiliyor. Bu rakam geçen yıl 848, 2017 yılı sonunda da 569 olarak açıklanmıştı.

'TÜRKİYE İNTERPOLÜ KÖTÜYE KULLANIYOR' İDDİASI

Sol Parti Federal Meclis Milletvekili Andrej Hunko, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada çok sayıda Türkiye kökenlinin yaşadığı Almanya’ya ulaşan kararlardaki artışın yeni bir rekor olduğunu söylüyor ve "Ankara’nın Interpol'ü muhaliflerini susturmak için kötüye kullanması" diye nitelendiriyor. Hunko, bu kararların Interpol'ün Ana Tüzüğü’nün üçüncü maddesini ihlâl ettiği, muhaliflere yönelik siyasi takibat yapıldığı görüşünde. Interpol Ana Tüzüğü‘nün üçüncü maddesi, teşkilatın "siyasi, askeri, dini veya ırki karakterli" işlem yapmasını yasaklıyor.

190 üyesi bulunan Interpol, üyelerinin girişimiyle çıkarılan kararların kötüye kullanımını engellemek amacıyla geçen yıl özel bir birim kurdu. "Notices and Diffusion Task Force" adlı bu birime, mevcut personele destek amacıyla Slovakya, Hırvatistan, İsveç, Ukrayna ve Almanya'dan yedi uzman gönderildi.

Bu uzmanlar, üye ülkelerin talebiyle çıkarılan Kırmızı Bültenler'in Interpol’ün ilkelerine aykırı olup olmadığını inceliyor. Söz konusu birimin kurulmasından önceyse Interpol elinde denetlenmesi gereken mevcut 80 bin kararın bulunduğunu açıkladı. Kuruluşun 2014-2018 arası yaptığı denetimlerde 130 ihlâl tespit ettiği duyuruldu. Bu ülkelerin hangileri olduğu konusundaysa bilgi verilmedi.

Andrej Hunko, yer bildirimine yönelik çıkarılan Mavi Bültenler'in de denetlenmesi gerektiğini savunuyor. Hunko, "Almanya'da bir tehlike yok belki ancak başka ülkelerde Türk güvenlik birimleri insanları kaçırıp, Türkiye'ye götürüyor. Bu nedenle Mavi Bültenler de kötüye kullanılıyor mu diye denetlenmeli" diye konuşuyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi