Almanya'da ırkçı saldırı: Saldırgan itiraf videosu bırakmış

Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kasabasında iki ayrı nargile kafeye düzenlenen ırkçı saldırıda dokuz kişi yaşamını yitirdi. Saldırının faili olduğu tahmin edilen kişi evinde ölü olarak bulundu. Polis aynı evde başka bir kişiye ait olduğu belirtilen bir ceset daha buldu. Böylece yaşanan olayda toplam ölü sayısı 9 olarak kayıtlara geçti.

Alman basınına yansıyan bilgilere göre, saldırganın ırkçı bir Alman olduğu ve arkasında bir itiraf videosu bıraktığı belirtiliyor. Bild’in haberine göre Hanau kent merkezinde ilk saldırı Midnight adlı nargile bara gece saat 22.00 sularında düzenlendi. Saldırganın barda oturanlara rastgele ateş açtığı belirtiliyor. Habere göre aralarında bir kadının da bulunduğu beş kişi burada hayatını kaybederken ölenlerin çoğu Kürt kökenli. Olay yerinin hemen yakınındaki Kurt Schumacher Meydanı’nda da bir saldırı düzenlendi ve burada da 4 kişi hayatını kaybetti.

SALDIRI ÖNCESİ VİDEO BIRAKMIŞ

Bild gazetesi saldırganın adının Tobias R. olduğunu ve arkasında saldırıyı üstlendiği bir yazı bıraktığını geçti. Habere göre saldırgan yazıda “Almanya’dan sınırdışı edilmesi mümkün olmayan bazı halkların yok edilmesi gerektiğini” ifade etti.

Saldırganın ayrıca YouTube’a da saldırı öncesinde “Amerikalılara kişisel bir mesaj” adı altında İngilizce bir video yüklediği belirtiliyor. Saldırgan bir ofiste kayda aldığı mesajında ABD'de gizli askeri üslerin bulunduğunu, çocukların buralarda istismar edildiğini, işkenceye uğradığını ve öldürüldüğünü söylüyor.

Soruşturmayı "saldırının yabancı düşmanı motivasyonlu olduğu yönünde belirtiler" bulunması nedeniyle Federal Başsavcılık üstlendi.

İBRAHİM KALIN: VEFAT EDEN VATANDAŞLARIMIZ VAR

Saldırılarda ölenler arasında Türkiyelilerin de olduğu iddiası, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından doğrulandı. Kalın Twitter’dan paylaştığı mesajda “Dün gece Almanya’da gerçekleşen ve yabancı düşmanı olduğu anlaşılan ırkçı saldırıda vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi. Alman makamlarını azami çaba göstermeye çağıran Kalın,”Irkçılık kollektif bir kanserdir” ifadelerini kullandı.

DW Türkçe, TRT, 

ETİKETLER

Editörün Seçimi