Avustralya Yüksek Mahkemesi: Yurt dışında doğan Aborjinler sınır dışı edilemez

Avustralya’da Yüksek Mahkeme, yurt dışında doğmuş Aborjinlerin vatandaşlığı bulunmasa da sınır dışı edilemeyeceğine dair tarihi bir karar verdi.

Avustralya yerlilerine yasalar altında özel statü veren karar, ülkenin ilk yerlileri için dönüm noktası olarak görülüyor.

Hakimler dörde üç oyla kıl payı karar lehine oy kullandı.

Söz konusu dava, yurt dışında dünyaya gelmiş ancak Avustralya yerlileri kökenine sahip Brendan Thoms ve Daniel Love'la ilgiliydi. Thoms ve Love’ın her ikisi de çocukken Avustralya’ya taşındı.

Thoms ve Love, şiddet içeren suçlar nedeniyle hapis cezası çektikten sonra sınır dışı edilmekle karşı karşıyaydı.

Göçmenlik Bakanlığını vekaleten yürüten Alan Tudge, kararın “mühim” olduğunu belirterek, mahkemenin ne vatandaş olan ne olmayan “yeni bir kategori yarattığını” söyledi.

Thoms’a vekalet eden avukat Claire Gibbs, şu ifadelerle kararı kutladı:

“Bu dava vatandaşlıkla ilgili değil. Kimin buraya ait olduğu, kimin Avustralya yerlisi ve kimin Avustralya toplumunun parçası olduğuyla ilgili.”

AİLESİYLE BİR ARAYA GELDİ

Gibbs, sınır dışı edilme endişesiyle “500 uykusuz gece” geçiren Thoms’un Brisbane’deki gözaltı merkezinden serbest bırakıldıktan sonra ailesiyle bir araya gelmekten çok mutlu olduğunu söyledi.

Thoms, Gunggari kabilesinin bir üyesi ve geleneksel topraklara dair yasal haklara sahip.

Ancak hakimler, Kamilaroi kabilesinden olan Love için aynı özel durumun geçerli olup olmadığına karar veremedi. Hakimler, Love’ın kabile tarafından kabul edilen bir üye olup olmadığının belirsiz olduğunu düşünüyor.

‘RADİKAL BİR KARAR VE ÇOK OLUMLU BİR GELİŞME’

Sidney Üniversitesi’nden kamu hukuku profesörü Mary Crock, kararın “radikal” ve “çok olumlu bir gelişme” olduğunu söyledi. Crock, şunları söyledi:

“Dava sadece Yüksek Mahkeme’ye gitti çünkü Avustralya emsalsiz biçimde çok farklı insanı sınır dışı etmek için epey çaba sarf ediyor. Hapse atıp sonra derinden ait oldukları ülkeden başka bir ülkesi olmayan kişileri sınır dışı etmeye çalışan bizim gibi başka bir ülke olduğunu düşünemiyorum.”

Çeviren: Cenk Korkmazer

ETİKETLER

Editörün Seçimi