Bilim insanlarından Covid-19 uyarısı: 2 metre mesafe yeterli değil

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan bilim insanları bir makale yazarak sosyal mesafe olan 2 metrenin yetersiz olduğunu duyurdu. Bilim insanları, "Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği 2 metre sosyal mesafenin kapalı ortamlarda işe yaramadığına dair kanıtlar var" ifadelerini kullandı. Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile 357 bin 432 kişi hayatını kaybetti, Covid-19 vaka sayısı 5 milyon 790 bin 103'e ulaştı.

MASKE TAKMANIN ÖNEMİ VURGULANDI

İddiayı Tayvan Ulusal Sun Yat-sen Üniversitesi’nden Chia Wng ve California Üniversitesi’nden Kimberly Prather ve Dr. Robert Schooley ortaya attı. Bilim insanları dünyaca ünlü bilim dergisi Science dergisine makale yazarak, maske takmanın önemini vurgularken, sosyal mesafe kurallarının bazı durumlarda yeterli olmadığını duyurdu.

'DAMLACIKLAR HAVADA SAATLERCE KALABİLİYOR'

Bilim insanları havadaki damlacıklar ve partiküller sayesinde corona virüsünün bulaşabildiğini hatırlatırken, “Kanıtlar, corona virüsünün sessizce hiç semptom göstermeyen insanlar tarafından bulaşabildiğini gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2 metre uyarısının birçok kapalı ortamda geçerli olmadığını gözler önüne seren kanıtlar. Damlacıklar havada saatlerce kalabiliyor ve zaman ile artabiliyor. Ayrıca havadaki hareketliliğe göre 2 metreden daha öteye de gidebiliyor” açıklamasını yaptı.

'İNSANLAR MESAFELİ OLSA BİLE MASKE TAKMAK ÇOK ÖNEMLİ'

Kimya ve bulaşıcı hastalıklar konusunda uzmanlaşan bilim insanları, “Nefes alırken ya da konuşurken ortaya çıkan damlacıklar saatlerce içeride kalabilir ve bir bireyin ciğerlerinin derinine çok kolayca ulaşabilir. İnsanlar mesafeli olsa bile maske takmak çok önemli” ifadesini kullandı.

'SEMPTOM GÖSTERMEYENLER İÇİN DE DÜZENLİ VE GENİŞ KAPSAMLI TESTLER YAPILMALI'

Uzmanlar maske kullanımının yaygın olduğu Hong Kong ve Tayvan gibi bölgelerde vaka ve ölüm sayısının daha düşük olduğunu örnek gösterdi. Uzmanlar maske kullanımının salgını yavaşlatmak için önemli olduğunun altını çizdi. Öte yandan Science’ta yer alan makalede bilim insanları, semptom göstermeyenler için de düzenli ve geniş kapsamlı testler yapılması gerektiğini duyurdu.

Sözcü

ETİKETLER

Editörün Seçimi