BM: İdlib'de sivillerin kaçabileceği güvenli bir yer kalmadı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Suriye'nin kuzeybatısında Şam yönetimi ve Rusya’nın saldırılarının devam ettiği İdlib'de sivillerin kaçabileceği güvenli hiçbir yer kalmadığını söyledi.

Lowcock, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada İdlib'de yaşanan yıkımının boyunun katbekat arttığını ve son 15 günde hava ve kara saldırıları nedeniyle en az 100 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bölgede 900 binden fazla kişinin dondurucu hava koşullarında yürüyerek ya da kamyonetlerin arkasında çatışmalardan kaçtığını ifade eden Lowcock, “Güvende olacaklarını düşündükleri daha kalabalık yerlere kaçıyorlar ancak İdlib'de hiçbir şey güvenli değil. İdlib'de sivillerin kaçabileceği güvenli bir yer kalmadı” ifadelerini kullandı.  

‘BEBEKLERİN VE ÇOCUKLARIN SOĞUKTAN DONARAK ÖLDÜĞÜ HABERLERİ GELİYOR’

Yaklaşık 50 bin kişinin ağaçların altında ve açık alanlarda barındığını vurgulayan Lowcock, “Bebeklerin, küçük çocukların soğuktan öldüğüne dair günlük haberler geliyor. Savaş bölgesinden kaçıp da bebeklerinin soğuktan donarak öldüğünü gören ailelerin acısını bir düşünün” diye konuştu. 

IDLİB'DE BÜYÜK BİR GÜÇ YAŞANIYOR

Yaklaşık 4 milyon insanın yaşadığı öne sürülen Idlib'de silahlı güçlere karşı Şam Yönetimi ve Rusya’nın saldırıları nedeniyle büyük göç yaşanıyor. Buğune kadar saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Çatışma bölgelerinden uzağa ve Türkiye sınırına doğru kaçmaya çalışan siviller, soğuk hava şartlarında hayatta kalmaya çalışıyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi