BM zirvesi öncesi AP’de küresel ısınmayla ilgili ‘acil durum’ oylaması

Birleşmiş Milletler’in (BM) Madrid’de gelecek hafta düzenleyeceği iklim konferansı öncesi, Avrupa Parlamentosu (AP),  küresel ısınma konusunda duyarlılığı artırmak amacıyla hazırlanan bir bildiriyi bugün oylayacak.

Euronews’in haberine göre, AP Genel Kurulu’nda oylanacak olan “iklim acil durumu” konulu bildiriye bütün siyasi grupların destek vermesi bekleniyor.

Parlamento üyeleri, bu sembolik bildiriyle, üye ülkeler dışında, gelecek hafa göreve başlayacak AB Komisyonu üzerinde bu konuda ciddi bir baskı yaratmayı hedefliyor. AB’nin iklim ve çevre konusundaki acil durum bildirisinde, üye ülkelerin konuyla ilgili verdiği sözlere eksiksiz uyması isteniyor.

AVRUPA’NIN 2050’YE KADAR KARBON EMİSYONLARINI AZALTMASINI HEDEFLİYOR

Avrupa Parlamentosu, bu bildiriyle AB üyeleri üzerinde baskı kurarak, Avrupa’nın 2050’ye kadar karbon emisyonlarını azaltmasını hedefliyor. Küresel ısınmayla mücadeleye AB ülkelerinin çoğunluğu destek verse de, ekonomik gelişimlerini henüz tamamlamamış Doğu Avrupa ülkeleri ise yüksek standartlar koymanın kendilerine haksızlık yaratacağı görüşünde.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, göreve başladığı zaman yaptığı konuşmada, Avrupa'nın 2050 yılında dünyanın ilk karbon-nötr bölgesi haline gelmesini istediğini söylemişti. Von der Leven, Avrupa için bir 'Yeşil Antlaşma' hazırlanması konusunda ısrarlı olacağını her fırsatta tekrarlıyor.

SEKİZ ÜLKE, AB BÜTÇESİ’NİN EN AZ YÜZDE 25’İNİ İKLİM İÇİN AYRILMASINI İSTEDİ

Sekiz Avrupa Birliği (AB) lideri de geçen mayıs ayında çevre kriziyle ilgili bir strateji ve politika belirlenmesini ve AB bütçesinin en az yüzde 25’inin iklim değişikliğiyle mücadeleye ayrılmasını talep etti.

Fransa, Hollanda, Belçika, Danimarka, Lüksemburg, Portekiz, İspanya ve İsveç AB’nin sera gazı emisyonunu “en geç 2050’ye kadar sıfıra indirmeyi” hedefleyen bir öneriyi imzaladı.

Aralarında Paris’in de bulunduğu birçok kent, iklim krizine dikkat çekmek amacıyla İklim Acil Durumu ilan etmişti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi