BM'den İdlib için ateşkes çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye Ordusu ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yoğun çatışma içinde olduğu Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib için ateşkes çağrısı yaptı.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, yazılı açıklama yaparak, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de devam eden çatışmalarda yeni bir seviyeye ulaştığı konusunda uyarıda bulundu.

Lowcock, aralık ayından beri çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 900 bin kişinin çatışmalar ve saldırılar nedeniyle yerlerinden edildiğini belirtti.

Okul ve hastanelerin kapandığını anımsatan Lowcock, çökmek üzere olan temel altyapı ve salgın hastalık riski konusunda da uyarılarda bulundu.

Lowcock, insani yardım çalışanlarının da hedef alındığı ve hayatını kaybettiğini belirterek, "21'inci yüzyılın en büyük insani felaketi ancak BM Güvenlik Konseyi ve nüfuz sahibi diğerlerinin bireysel çıkarlarını bir kenara bırakıp, insanlık için ortak adım atmasıyla önlenebilir ve tek seçenek ateşkes" ifadelerini kullandı. 

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana cihatçı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor.

İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te cihatçıların kontrolüne geçti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi