BM'den Türkiye, Ürdün ve Arap Emirlikleri'ne Libya suçlaması

TÜKENMEZ HABER - Fransız haber ajansı AFP'nin haberine göre, BM uzmanlarının bir yıllık çalışması sonucu hazırlanan  385 sayfalık raporun özetinde "3 ülke rutin olarak ve bazen apaçık şekilde kaynağını saklamak için çok az çaba sarf ederek (Libya'ya) silah sağladılar." dendi.

AFP'ye konuşan diplomatlar Ürdün'ün Libya'daki Halife Hafter'in birliklerine askeri eğitim sağlamakla suçlandığını,  bir diğer Hafter destekçisi Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) de Hafter'e destek için hava saldırıları yaptığından şüphelenildiğini vurguladı.

BAE'nin Temmuz ayında Trablus'ta 50 kişinin ölümüyle sonuçlanan, sığınmacıların tutulduğu gözaltı merkezinin bombalanmasına karıştığından şüphe ediliyor. 

Diplomatlara göre, Rapor saldırının faili konusunda kesin bir yargıda bulunmuyor ancak saldırıya 'yabancı bir hava aracının' karıştığı şüphesinden ve bölgede ABD yapımı F16'lar ile Fransa yapımı Mirage 2000- 9s uçaklarının yaygın olarak kullanıldığındnan bahsedildi.

İki uçak tipi de BAE'nin hava kuvvetlerinde yer alıyor. 

TÜRKİYE ASKERİ MALZEME SAĞLAMAKLA SUÇLANDI

Açık şekilde Birleşmiş Milletler destekli Ulusal Uzlaşı Hükümeti Başbakanı Fayiz el-Sarac hükümetini destekleyen Türkiye ise insansız hava araçlarından (İHA) zırhlı araçlara kadar hükümet güçlerine askeri malzeme sağlamakla suçlanıyor. 

BM uzmanları 29 Ekim'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sundukları raporda "İki taraf da silahlarla ildili yaptırım önlemine aykırı oalrak silah ve askeri ekipman, teknik destek ve Libyalı olmayan savaşçı desteği aldı." ifadesi kullanıldı. 

Hem Hafter hem de Sarac'a bağlı güçlerin Çad ve Sudanlı silahlı grupları kullandığı ancak bunların sınırlı etkileri olduğuı aktarıldı. 

Raporun ay sonunda BM Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesince yapılacak toplantıda tartışılması bekleniyor. 

ABD medyası bu hafta Hafter güçlerini savaşta desteklemek için yüzlerce Rus paralı askerinin ülkeye gönderildiğini öne sürmüş ancak Moskova bu iddiayı reddetmişti. 

Raporda Rus güçlerinin ülkedeki varlıklarına dair bir bulguya yer verilmedi. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi