Brezilya devlet başkanı salgına karşı alınan önlemlere savaş açtı: Emekçi halkın hayatı tehlikede

Derleyen: Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken, Brezilya Başkanı Jair Bolsonaro adeta koronavirüs önlemlerine karşı savaşıyor.

Günlük ölü sayısının ABD’yi geride bıraktığı Brezilya’da Bolsonaro, “İnsanlar ölüyor mu? Evet. Ve onların acısını paylaşıyorum. Ama valiler tarafından ilan edilen sokağa çıkma kısıtlamaları tarafından ekonomi yok edilirse daha fazla, çok çok daha fazla insan ölecek" açıklamasıyla eleştiri oklarını üzerine çekmişti.

SAĞLIK BAKANI İSTİFA ETTİ

Bolsonaro, açık bir şekilde ekonominin öncelikli olduğunu dile getirdi ve yerel yöneticiler tarafından ilan edilen sokağa çıkma sınırlamaları ile şiddetle savaştı. Bolsonaro, kriz boyunca şimdiden iki sağlık bakanını kaybetti. Brezilyalı lider bu bakanlardan birisini görevden alırken diğer bakan istifa etti.

Dünya Sağlık Örgütü, ‘Güney Amerika kıtasının Covid 19’un küresel merkez üssü haline geldiği’ uyarısına rağmen, Brezilya egemen sınıfı ekonominin bütünüyle geri açılması için bastırıyor.

Resmi sayılara göre Brezilya’da vaka sayısı 515 bine, ölüm sayısı ise 29 bine ulaştı. Uzmanlar, asgari düzeyde test yapıldığı için vaka sayısının bunun en az 10 katı olduğuna inanıyor.

World Socialist Web Site’ta yer alan habere göre; Brezilya egemen sınıfı ve patronlar, koronavirüs krizinin ortasında üretimi sürdürmeye kararlı. Bolsonaro hükümetinin koronavirüs nedeniyle yaşanan krize ve salgından kaynaklanan milyonlarca insanın yoksulluk ve işsizlik ile karşı karşıya kalmasına gösterdiği kayıtsızlık, Brezilya’daki siyasi krizi keskinleştiriyor.

CESET TORBALARI ARASINDA TEDAVİ EDİLENLER

Brezilya’nın pek çok kentinde insanlar koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenler gömülemeden, cesetlerin ortasında tedavi ediliyor. Kazılan yüzlerce toplu mezarın görüntüleri, Brezilya’yı da derinden etkiliyor.

Bu kötü durum, hızla ülkenin geri kalanına yayılıyor. Hastalık, en temel sıhhi tesisat altyapısından mahrum olan ve hatta tüm ailenin aynı odayı paylaştığı evlerin bulunduğu, Brezilya’nın kalabalık gecekondu mahallelerini de vurdu. Bu bölgelerde gerçekleşen vaka ve ölüm sayısı ise netlik kazanmadı.

EN ÇOK HEMŞİRE BREZİLYA’DA HAYATINI KAYBETTİ

Çalışmaya zorlanan işçiler ve emekçiler ise çareyi greve gitmekte buluyor. Bu yükün en büyüğü ise hemşirelerde. Brezilya Federal Hemşirelik Komitesi (Cofen) ve Uluslararası Hemşireler Konseyine (ICN) göre, dünyada Covid 19 nedeniyle en çok hemşire Brezilya’da hayatını kaybetti.

Cofen’in verilerine göre, Brezilya’da 17 binden fazla hemşirede görülen vaka nedeniyle 157 hemşire yaşamını yitirdi.

Bu ölümlerin artması sağlık emekçiler arasında öfkeyi de tetikledi. Geçtiğimiz günlerde, hemşireler ve sağlık emekçileri, meslektaşlarının hastalığa yakalanmasının veya hayatını kaybetmesinin ardından, hükümetten en temel kişisel koruyucu ekipmanları talep etmek için greve gittiler.

Brezilya Federal Hemşirelik Komitesi, 'hükümetin önlem almaması durumdan grevlerin artacağına' işaret etti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi