Çin'de telefon alanlara 'yüz tanıma' zorunluluğu

Çin hükümeti, bu düzenlemeyle vatandaşların internetteki 'meşru haklarını ve çıkarlarını korumayı' amaçladığını savunuyor. Dünyanın en kalabalık ülkesinin sokaklarında, yüz tanıma özelliği güvenlik kameralarında kullanılıyor. Ülke çağında yaklaşık 170 milyon güvenlik kamerası bulunuyor.

ANONİMLİĞİN ENGELLENMESİ PLANLANIYOR

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Çin'de yeni telefon hattı ya da data tarifesi satın alanların fotoğrafları ve kimlik karlarıyla birlikte kayıt olmaları zorunluydu.

Yeni yönetmelikle birlikte, yüz tanıma için müşterilerin yüzlerinin taranması da zorunlu hale getiriliyor. Bu yönetmelikle birlikte anonim kimliklerle internet kullanmanın engellenmesi planlanıyor.

BİR SONRAKİ ADIM SOSYAL KREDİ SİSTEMİ

Ülkede 2017 yılında da internet içeriklerinin gerçek kimliklerle yayımlanması zorunlu hale getirilmişti. Yüz taramayla mobil internet kaydı ise Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'nın, ülkedeki tüm mobil internet kullanıcılarının kimliğine ve internetteki aktivitelerine erişim olanağı tanıyor. Oxfor Üniverstesi'nden Araştırma Görevlisi Jeffrey Ding, Çin hükümetinin ülkedeki internet kullanıcılarını yakından takip etmek için böyle bir adım attığını savunurken, "Bu, herkesi takibe almak için merkezi bir hamle" yorumunu yaptı.

Ancak internetteki yorumlarda bunun ülkedeki 'teknolojini gelişimi'nin bir sonucu olduğunu dile getirenler de oldu. Ülkedeki bir sonraki adım ise 'sosyal kredi' sistemi olacak. bu sistemler vatandaşların kamu içindeki tüm davranışları puanlanarak tek bir veritabanında toplanacak. 2020'de tüm Çin halkının 'sosyal puanları'nın ulusal veritabanına işlenmesi ve bu verilerle hükümetin her bir vatandaşla ilgili bir 'sicil kaydına' erişiminin sağlanması hedefleniyor.

Black Mirror dizisinden bir sahne

BLACK MİRROR BENZERLİĞİ

Çin'de çıkan yasa, planlanan sosyal kredi sistemi distopik bilim kurgu hikayelerinin anlatıldığı bir dizi olan Black Mirror ile de benzerlik gösteriyor. Dünyaca ünlü olan Black Mirror adlı dizinin bir bölümünde Çin'de hedeflenen 'sosyal kredi sistemi'ne benzeyen bir hikaye anlatışmıştı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi