DSÖ direktöründen Trump'a: Daha fazla ceset torbası görmek istiyorsanız koronavirüsü siyasete alet etmeye devam edebilirsiniz

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Dünya Sağlık Örgütü'nü (DSÖ) koronavirüs salgınıyla mücadelede başarısız olmakla suçlayan açıklamalarına ilişkin DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında konuşan D DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüsün politize edilmemesi gerektiğini, bunun ateşle oynamak gibi bir şey olduğunu savundu ve isim vermeden şu ifadeleri kullandı: 

"G20 üyeleri de birlikte hareket ederek savaşmalı. Dünyanın geri kalanı da birleşip savaşmalı. Bu virüsün tehlikeli olduğunu pek çok kez dile getirdik. Eğer düzgün davranış göstermezsek önümüzde pek çok ceset torbası bizi bekliyor. Bu virüsü politize etmeyin. Daha fazla ceset torbası görmek istiyorsanız siyasete alet etmeye devam edebilirsiniz"

TRUMP: DSÖ, SALGINLA MÜCADELEDE PATLADI

ABD Başkanı Trump, DSÖ'nün salgınla mücadelede ''patladığını'' belirterek, ''DSÖ, büyük oranda ABD tarafından finanse edilmesine rağmen her nedense hala Çin odaklı. Bu duruma bir el atacağız. İyi ki Çin'e sınırların açık tutulması yönündeki tavsiyelerini kabul etmemişim. Neden bize böylesine hatalı bir öneride bulunurlar ki?'' sözlerine yer vermişti.

'SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNDE BİLE ABD İLE SSCB KIZAMIĞA KARŞI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ'

Liderlere siyasi çıkarları için Kovid-19'u kullanmamaları çağrısında bulunan Ghebreyesus, koronavirüsü siyasallaştırmak yerine kendilerini kanıtlayabilecekleri pek çok başka konu olduğunu söyledi. Ghebreyesus, "Lütfen Kovid-19'un siyasallaştırılmasını karantinaya alın" ifadesini kullanarak, Soğuk Savaş döneminde bile Sovyetler Birliği ve ABD'nin bir araya gelerek kızamık için güçlerini birleştirdiğini anımsattı.

Ghebreyesus, konuşmasında sık sık birlik beraberlik ve dayanışma mesajları vererek, "Üç konuda tavsiyem olacak, lütfen ulusal düzeyde birlik sağlayın ve Kovid-19'u siyasi bir unsur olarak kullanmayın. İkincisi, küresel düzeyde dürüst dayanışma. Üçüncüsü de ABD ve Çin'den dürüst liderlik" değerlendirmesinde bulundu.

TEHDİT VE IRKÇI SÖYLEMLER

İki ya da üç aydan fazladır kişisel saldırıya maruz kaldığını söyleyen DSÖ Genel Direktörü, "Irkçı yorumlar yapıyorlar, bana 'zenci' ya da 'siyah' diyorlar. Zenci olmaktan da siyah olmaktan da gurur duyuyorum. Ölüm tehdidi dahi aldım. Doğrusunu söylemek gerekirse umrumda değil" ifadelerini kullandı ve ekledi:

"Dürüst olmamız gerekiyor. Bugün direkt konuşacağım. Üç ay önce Tayvan’dan ölüm tehdidi aldım. Dışişleri Bakanlığı da bana karşı yürütülen kampanyayı biliyordu. Ama kendilerini bundan ayırmadılar. hatta bana bunca şeyin ortasında iftira atıp, aşağıladılar. Ama umrumda olmadı"

ETİKETLER

Editörün Seçimi