Dünya genelinde vaka sayısı 10 milyonu geçti

Yeni tip koronavirüs salgınında kritik bir eşik aşıldı. Küresel çaptaki vaka sayısı 10 milyonu geçti. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre yedi ay içinde kaydedilen bu sayı, yıllık grip vakalarının yaklaşık iki katı.

Reuters ajansı, dünya çapındaki yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının sayısının 10 milyonu aştığını duyurdu. Bu sayı, yedi ay içinde yaklaşık yarım milyon kişinin ölümüne yol açan Covid-19 hastalığının yayılmasında kritik bir eşiği temsil ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, yeni tip koronavirüs vakalarının yedi ay içinde ulaştığı sayı, her yıl kaydedilen ağır grip vakalarının şimdiden yaklaşık iki katına çıkmış durumda. 10 milyon vaka eşiği, birçok ülkenin sokağa çıkma kısıtlamalarını hafiflettiği ancak vaka sayılarında yeniden artışa sahne olduğu bir dönemde aşıldı.

Küresel çaptaki vakaların yaklaşık yüzde 75’i, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Avrupa ülkelerinde görüldü. Asya vakaların yüzde 11’ine, Ortadoğu ise yaklaşık yüzde 9’una sahip.

Yedi aylık dönemde, koronavirüs kaynaklı 497 bin ölümün kayıtlara geçtiği belirtiliyor. Bu sayıda, grip kaynaklı yıllık ölümlere yaklaşık olarak eşit görünüyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi