Ekim Devrimi'nin 102. yıldönümünde Kızıl Meydan'da askeri geçit töreni

 2. Dünya Savaşı dönemindeki üniformaları giyen Rus askerler, savaştaki efsanevi geçit törenini başkent Moskova'daki Kızıl Meydan'da yeniden canlandırdı.

Canladırmada 4 bin asker, eski model T-34 tankları ve diğer araçlar yer aldı. 

7 Kasım 1941'de Kızıl Ordu askerleri 'Moskova Savaşı'nın ön cephesine gitmiş bu olay bunaltıcı şartlarda Sovyet yiğitliğinin ve azminin simgesi haline gelmişti. 

Kızıl Ordu, Naziler'in 22 Haziran 1941'de Sovyetler Birliği'ni işgalinin ardından bir dizi ciddi yenilgi almış, Nazi güçleri Ekim 1941'de Moskova'ya yaklaşmıştı. 

Naziler Moskova'nın 30 kilometre yakınlarına kadar gelebilmişti. 

Moskova'nın kaderi belirsizliğini korurken Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin kenti savunanların moralini yükseltmek için Ekim Devrimi'nin 24. yıldönümü olan 7 Kasım'da bir askeri geçit töreni emri vermişti. 

Soveyt komutanlar nihayetinde ülkenin doğusundan yeni askerler getirmiş ve Naziler'i püskürtecek karşı saldırıyı başlatmıştı. 

Bu Sovyetler'in 2. Dünya Savaşı'nın başlamasından bu yana aldığı ilk önemli zafer olmuştu.

Sovyetler döneminde her yıl 7 Kasım'da 1917'deki Bolşevik (Ekim) Devrimi'nin yıldönümü nedeniyle askeri geçit törenleri yapılıyordu. 

2005 yılında bu tatil iptal edildi ancak Komünist Parti destekçileri Bolşevik Devrimi'ni her 7 Kasım'da kutlamayı sürdürüyor. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi