Eylemlerde 400’ü aşkın kişinin öldüğü Irak’ta Başbakan istifa edeceğini duyurdu

Irak’ta işsizlik, yozlaşma ve kamu hizmetlerinin yetersizliğine karşı 1 Ekim'de başlayan hükümet karşıtı protestoların sürdüğü Irak’ta Başbakan Adil Abdulmehdi, bugün parlamentoya istifasını sunacağını açıkladı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Abdulmehdi’nin istifa kararını Irak’taki en yetkili Şii dini lider Ayetullah Ali Sistani’nin “Ülkenin kaosa sürüklenmemesi” çağrısına uyarak verdiği belirtildi.

Şii dini merci Sistani, bugün cuma namazı sonrası okunan “siyasi mesajında” hükümetin son iki aydır devam eden protestolar karşısında sorumluluklarını yerine getirmede aciz kaldığını belirterek, Meclis’ten “Şeffaf ve özgür için yeni seçim yasasının çıkarılması konusunda hızlı davranmasını” istemişti.

Sistaninin mesajı, “Meclis’ten hükümete yönelik güvenoyunun çekilmesi ve ülkenin erken seçime hazırlanmasını istediği” şeklinde yorumlanmıştı.

Irak’ta işsizlik, yozlaşma ve kamu hizmetlerinin yetersizliğine karşı 1 Ekim’de başlayan ve kısa bir aradan sonra devam eden eylemlerde 400’den fazla protestocunun öldüğü belirtiliyor.

ETİKETLER

Editörün Seçimi