Fransa göçmen politikasını sertleştiriyor

TÜKENMEZ HABER - Fransa Başbakanı Edouard Philippe göçmenlik politikasıyla ilgili yeni önlem paketini açıkladı.

'NAİF OLMADIĞIMIZI GÖSTERİYOR'

"Göçmenlik politikamızın kontrolünü geri almak istiyoruz." diyen Philippe, pakette yer alan 20 yeni önlemin 'Fransa'nın (bu konuda) açık ancak naif olmadığını gösterdiğini' söyledi. 

Fransa Başbakanı "Bence yurttaşlarımızı rahatlatmak ve popülizme alan vermemek arasındaki doğru dengeyi bulduk." ifadelerini kullandı. 

Sıralanan 20 yeni önlem arasında başkent Paris'in doğusunda göçmenlerin kaldığı çadır kamplarının yıl sonuna kadar yıkılması da yer aldı.

Ancak Philippe ülkenin diğer yerlerindeki benzer kamplara ne yapılacağını açıklamadı.

Mülteciler için binlerce yeni ev yapılacağını söyleyen Fransa Başbakanı bu sayede onların 'onurlu bir şekilde yaşayacağını' savundu. 

Fransa vatandaşlığı için yapılan testlerin zorlaştırılacağını da söyleyen Philippe hükümetin mültecilik başvurularını 6 ay içinde değerlendireceğini aktardı. 

AB DIŞINDAN ÇALIŞMAYA GELENLERE KOTA UYGULANACAK

Fransız bakanlar ayrıca Fransa'ya Avrupa Birliği dışından çalışmak için gelenlere kota uygulanacağını da söyledi ancak kota konusunda ayrıntı verilmedi. 

Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn de mültecilik başvurusunda bulunanların ülkedeki ücretsiz sağlık sisteminden yararlanmak için bundan sonra 3 ay beklemeleri gerekeceğini söyledi.

Buzyn bu sınırlamaların acil durumlar ve çocuklar için geçerli olmadığını da belirtti. 

AŞIRI SAĞA DESTEK ARTIYOR

Ülkedeki kamuoyu yoklamaları seçmenlerin  ülkedeki göçmen politikaları konusunda endişeli olduğunu ve 2022 Başkanlık seçimlerinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un rakibi olması beklenen aşırı sağcı lider Marine Le Pen'e desteğin arttığını gösteriyor. 

Macron'un hala önde olduğu ancak aradaki farkın kapanmakta olduğu belirtiliyor. Geçen ay Ifop şirketinin yaptığı kamuoyu yoklamasına göre, Macron ile Le Pen arasında şu anda bir yarış yapılması halinde Macron oyların yüzde 55'ini, Le Pen ise yüzde 45'ini alıyor. 

Eurostat'ın verilerine göre, Fransa'ya bu yılın ikinci yarısı 28.575 mülteci başvurusu yapıldı. Bu rakam Fransa'nın Avrupa'da en fazla mülteci başvurusu yapılan 8. ülke olduğu anlamına geliyor. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi