Video: @BFMTV

Fransa'da avukatlar, Macron hükümetinin emeklilik reformunu Haka dansı ile protesto etti.

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinin emeklilik reformuna karşı halkın grevi sürüyor. Ülke çapında devam eden eylemlere destek veren avukatlar da adalet binası önünde ‘Haka’ dansı yaparak hükümeti ve emeklilik yasasını protesto etti.

EMEKLİLİK REFORMU NEDİR?

Emeklilik reformuna karşı başlayan ve hayatı felç eden grev 50 gündür devam ediyor. Bu grev 1986'dakinden daha uzun sürdü.

Fransa'nın Noel ve yılbaşı tatillerinde olduğu dönemde Paris ve büyük kentlerde, özellikle ulaşım ile sağlık hizmetlerinde ciddi aksamalar yaşanıyor.

Reform geri çekilene kadar grevlerin devam etmesi bekleniyor. Macron ve hükümet, emeklilik reformundan vazgeçmeyeceğini belirtirken, sendikalar reformun geri çekilmesi için ısrar ediyor.

Ülkenin en önemli sendikalarından Genel İş Konfederasyonu (CGT), 7-10 Ocak'ta ülkedeki 8 rafinerinin giriş ve çıkışlarında blokaj eylemi yapılması ve 9 Ocak'ta yeniden gösteri düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu.

Ülkede yapılan ankete göre, Fransızların yüzde 75'i reformunun geri çekilmesini veya üzerinde değişiklik yapılmasını istiyor.

HAKA DANSI NEDİR?

Savaş dansı olarak da bilinen Haka Dansı, Yeni Zelanda'nın 140 yıllık ve ülkenin dünya tarafından bilinen en önemli kültür sembollerinden biridir. Bu dans eskiden, savaşlardan önce savaşçıların güçlerini göstermeleri ve karşı tarafı korkutmaları amacıyla yapılırmış.

Efsaneye göre 1800'lerde Yeni Zelanda'daki Māori kabilesinin savaş şeflerinden Te Rauparaha rakip kabilelerden savaşçıların kendisini öldürmek için geldiğini öğrenince kaçmaya başladı. Bir çukura girerek saklandı. Çukurun başında kendisini vücudu kıllarla kaplı bir savaşçı liderin beklediğini gördü. Ancak bu kişi onu öldürmek yerine özgürlüğünü verince Rauparaha da çukurdan çıkarak günümüze kadar değişmeden gelen Haka dansının sözleriyle dans etmeye başladı. Aynı zamanda bu dansla kendisini öldürmek isteyen savaşçılardan intikam almak için de yemin etti. Şarkı, "saçlı adam" yani insafa gelen düşmanın gün ışığını yeniden sunması ve Te Rauparaha'nın çukurun derinliklerinden yukarıya doğru adım adım çıkarak güneşe kavuşmasıyla biter. Rauparaha daha sonra bu dansı tüm Māoriler'e öğretti ve girdikleri tüm çatışmalardan önce düşmanlarını korkutmak için kabile üyeleri Haka yapmaya başladı.

ETİKETLER


Editörün Seçimi