Fransa'da ilk defa trans belediye başkanı seçildi

Fransa'da trans kadın Marie Cau, Tilloy-lez-Marchiennes belediyesinin başkanlığına seçildi. Seçim kampanyasının merkezine ekolojik çalışmaları ve yerel ekonomiyi koyan Cau, ülkenin ilk trans belediye başkanı olarak tarihe geçti. Belediyeciliğe odaklanmak istediğini söyleyen Cau, "İnsanlar beni trans olduğum için seçmedi, onlar bir seçim programını seçti" ifadelerini kullandı.

'İNSANLAR BENİ TRANS OLDUĞUM İÇİN SEÇMEDİ'

AFP haber ajansına konuşan Cau, ‘aktivist olmadığını’ ve belediyeciliğe odaklanmak istediğini söyledi. Cau, “İnsanlar beni trans olduğum için seçmedi, onlar bir seçim programını seçti. İlginç olan, işler normalleştiğinde sizi diğerlerinden ayrı tutmuyorlar” dedi.

'TEBRİKLER MARİE CAU'

Fransa’nın Cinsiyet Eşitliği Bakanı Marlene Schiappa da Twitter hesabından Cau’yu kutladı. Schiappa “Transların görünürlüğü ve trans fobiyle mücadele de siyasi hakların, kamu sorumlulukların yerine getirilmesine bağlı. Tebrikler Marie Cau!” dedi.

İLÇEDE YAKLAŞIK 600 KİŞİ YAŞIYOR

Belçika sınırındaki Tilloy-lez-Marchiennes ilçesinde yaklaşık 600 kişi yaşıyor. Halk mart ayınca belediye meclis üyelerini seçti.. Cumartesi günü de belediye meclisi üyeleri ‘Hep beraber karar verelim’ adı verilen listeden belediye başkanını oyladı seçildi.

'VATANDAŞLARIMIZIN GİDEREK DAHA İLERİCİ OLDUKLARINI GÖRÜYORUZ'

Fransa Ulusal Trans Derneği kurucularından Stephanie Nicot, seçimler için “Vatandaşlarımızın giderek daha ilerici olduklarını görüyoruz. Vatandaşlar bireylerin cinsel kimliklerine bakmaksızın bireylerin değerlerine göre oy verdi” dedi.

BBC Türkçe

ETİKETLER

Editörün Seçimi