George Floyd protestoları büyüyünce Trump sığınağa indirilmiş

ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamaları George Floyd’un ırkçı bir polis tarafından öldürülmesine karşı başlayan eylemleri sakinleştirmedi. Öfkeyi ulusa sesleniş konuşmasıyla ele almak yerine Twitter üzerinden yönetmeye çalışan ABD Başkanı Donald Trump’ın, cuma günü Beyaz Saray’ın önündeki protestoların şiddetlendiği sırada sığınağa indirildiği ortaya çıktı.

Amerikan basını, Trump, eşi Melania Trump ve oğulları Baron’un kısa süreliğine sığınağa götürüldüğünü yazdı.

‘ANİDEN GÖTÜRDÜLER’

CNN’e konuşan bir yetkili, başkan ve ailesinin 30 dakikadan kısa süre boyunca sığınakta kaldığını söyledi. New York Times gazetesi ise Trump’ın danışmanlarına dayandırdığı haberinde, “Gizli Servis ajanları başkanı aniden, geçmişte terör saldırılarına karşı kullanılan yeraltı sığınağına götürdü” ifadelerini kullandı.

Söz konusu sığınağın, Beyaz Saray’a bir yolcu uçağının çarpması halinde bile ayakta kalabilecek bir güçte inşa edildiği biliniyor. Eski başkan yardımcılarından Dick Cheney, 11 Eylül saldırıları sırasında bu sığınağa indirilmişti.

AYNI GÜN GÖSTERİCİLERİ TEHDİT ETMİŞTİ

Trump’ın sığınağa indirildiği cuma günü, Beyaz Saray’ın önündeki protestocularla Gizli Servis çalışanları arasında aralıklı olarak çatışma çıkmıştı. Trump aynı gün attığı tweetlerde göstericilere karşı şiddet kullanma tehdidinde bulunarak, “Eğer içeriye girselerdi şimdiye kadar görülmüş en vahşi köpekler ve en uğursuz silahlarla karşılacaklardı. O zaman insanlar gerçekten incinirdi” ifadelerini kullanmıştı.

Duvar

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi