Güney Kore, sosyal kısıtlamaları yeniden hayata geçiriyor

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele bakımından dünyaya örnek gösterilen ve normal hayata dönmeye başlayan Güney Kore, yeni vakalarda rekor artış yaşanması üzerine sosyal mesafe kuralları tekrar yürürlüğe sokuldu. Güney Kore'de virüsle enfekte olan kişi sayısı 11 bin 344'e yükseldi.

SON 24 SAATTE 79 YENİ VAKA

Güney Kore, son 50 gündeki en büyük vaka artışının yaşanması üzerine, bu ay başında gevşettiği sosyal mesafe tedbirlerinin bir kısmını yeniden hayata geçiriyor. Ülkede son 24 saatte 79 yeni vaka saptandı. Yeni vakaların önemli bölümünün, nüfusun çoğunluğunun yaşadığı başkent Seul’de tespit edilmesi üzerine yetkililer, 6 Mayıs’ta gevşetilen sosyal mesafe kurallarını tekrar yürürlüğe soktu.

'KARANTİNA ÖNLEMLERİNİ YENİDEN SIKILAŞTIRMAYA KARAR VERDİK'

Sağlık Bakanı Park Neung-hoo, “Başkentteki tüm karantina önlemlerini yarından itibaren 14 Haziran’a kadar iki hafta boyunca yeniden sıkılaştırmaya karar verdik” dedi. Bakan, cuma gününden itibaren iki hafta boyunca müze, park ve sanat galerinin kapatılacağını duyurdu. Şirketlerden de esnek çalışma koşullarını yeniden hayata geçirmeleri istendi. Vatandaşlara, bar ve restoran gibi kalabalık yerlere gitmemeleri, toplu etkinliklerden kaçınmaları için çağrıda bulunuldu. Dini ibadetlerin de sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmesi istendi.

'EĞER BAŞARAMAZSAK TOPLUMSAL MESAFEYE GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALIRIZ'

Bakan Park, “Önümüzdeki iki hafta, enfeksiyonun başkent bölgesinde yayılmasını önlemek için çok önemli. Eğer başaramazsak toplumsal mesafeye geri dönmek zorunda kalırız” ifadelerini kullandı. Bakan, yedi gün art arda 50’den fazla vaka tespit edilmesi halinde hükümetin daha sıkı önlemler almak durumunda kalacağını belirtti.

SON 50 GÜNDE KAYDEDİLEN EN YÜKSEK GÜNLÜK VAKA ARTIŞI

Koreli yetkililer, ülkede son 24 saatte 79 yeni vaka görüldüğünü duyurdu. Bu, ülkede son 50 günde kaydedilen en yüksek günlük vaka artışı oldu. En son 5 Nisan’da 81 vaka tespit edilmişti. Yeni vakalarla birlikte ülkede virüsle enfekte olan kişi sayısı da 11 bin 344’e yükseldi.

Sputnik

ETİKETLER

Editörün Seçimi