Hong Kong’da ulusal marş oturumunda çürük sebzeli protesto

Çin Ulusal Halk Kongresi Hong Kong'da uygulanacak tartışmalı Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul etti. Tasarının kabul edilmesi, Hong Kong Yasama Meclisi'nde de Çin karşıtı protestoya neden oldu.  Çin ulusal marşına saygısızlığın suç sayılmasına ilişkin yasayı protesto eden vekiller çürük sebze atınca ortalık karıştı.

Hong Kong Yasama Meclisi’ndeki oturumda, kitlesel protestoları bir kez daha tetikleyen ‘Ulusal Marş Yasası’ ele alınıyordu. Söz konusu yasa tasarısı, Çin ulusal marşına Hong Kong’da hakarete karşı üç yıla kadar hapis veya yaklaşık 7 bin 500 dolarlık para cezası öngörüyor. Tasarıda, marşın ‘gerekli durumlarda’ çalınması ve söylenmesi, ilk ve orta okullarda çocuklara öğretilmesi gibi maddeler yer alıyor.

Yasa tasarısına ilişkin tepkiler, Hong Kong’da korona virüsü tedbirleri nedeniyle kısmen dinen Çin karşıtı protestoları yeniden tetiklemişken, gerilim bugün Yasama Meclisi’ne de yansıdı. Yasayı Pekin yönetiminin Hong Kong’a müdahalesini artıracağını savunan üç vekil, meclis oturumunu engellemek için sıradışı yöntemlere başvurdu.

Vekillerden biri yanında getirdiği çürük sebzeleri meclis başkanının önüne atarken, içeriye polis girdi. Protestocu vekiller yaka paça dışarı çıkarıldı. Vekiller hakkında soruşturma açıldığı da belirtiliyor.

Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi