İklim tartışmasına katılmayan Johnson’ın yerine buzdan heykel konuldu

İngiltere’de parti liderlerinin seçim öncesi televizyonda canlı yayınlanan iklim değişikliği tartışmasına katılmayı reddeden İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Brexit Partisi liderinin yerlerine buzdan heykel konuldu.

Channel 4 televizyonunda tartışma programına katılmayı reddeden Başbakan Boris Johnson ve Brexit Partisi liderinin yerlerine, üzerinde parti amblemleri bulunan, buzdan dünya heykelleri konuldu.

BBC Türkçe’nin Independent’tan aktardığı habere göre, Muhafazakar Parti’nin, İngiltere’nin yayın denetim kurumu Ofcom’a şikayette bulunması ve kanalı İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile birlikte “komplo kurmakla” suçlaması nedeniyle, İşçi Partililer Başbakan Johnson’ı “korkak ve zorba” diye tanımladı.

JOHNSON, YERİNE BAŞKASININ ÇIKMASI İSTEMİŞTİ

Boris Johnson, canlı televizyon tartışmasına katılmayı reddetmiş ve yerine Bakan Michael Gove’ın çıkmasını önermişti. Ancak Channel 4 bu öneriyi Gove’un parti lideri olmaması nedeniyle reddetmişti.

Channel 4 Editörü Ben de Pear, “kanalın dünyanın acil durumunu temsil etmesi için, tartışmaya katılmayan liderlerin yerine iki buzdan heykelin konulduğunu" söyledi ve eriyen buzun “katılmayan liderleri temsil eden görsel bir metafor olduğunu” söyledi.

Tartışma sırasında ise, diğer partilerin liderleri iklim politikalarını anlattı. Corbyn, bu seçimin iklim krizine çözüm bulmak için son fırsat olduğunu söylerken, Liberal Demokrat Pati lideri Jo Swinson, Brexit’in durumu daha da kötüleştireceğini belirtti. Yeşiller’in lideri Sian Berry de, diğer partilerin kendi politikalarını taklit etmek için ellerinden geleni yaptığını savundu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi