Irak’ta ‘gergin cuma’: Şii liderler karşı karşıya

Irak’ın başkenti Bağdat’ta da İran destekli Şii gruplar yarın 1 milyon kişinin katılacağı ABD karşıtı gösteri için çağrıda bulundu. Bu çağrılardan birisi de Şii din adamı Mukteda El Sadr’dan geldi.

Gösteri hazırlığının arkasındaki gruplar, ABD’ye Irak’tan askerlerini çekmesi için baskı yapmayı ve Irak’ta güvenlik güçlerinin müdahalesinde yüzlerce kişinin öldüğü hükümet karşıtı protesto gösterilerini de gölgede bırakmayı amaçlıyor.

Independent Türkçe’den Abdulhakim Günaydın’ın haberine göre, Sadr’ın sözcüsü Selah Ubeydi yaptığı açıklamada, yarın yapılacak gösterinin, Cadriye bölgesindeki Bağdat Üniversitesi dört yolunda gerçekleştirileceğini belirtti.

Sosyal medya hesabı Twitter’den 24 Ocak’ta düzenlenecek gösterilere katılım çağrısı yapan Sadr, “Ülkemde yabancılara yer yok. Halk ayaklanıyor ve büyüyor. Halkın sesinden haberin var mı, aslan kükremesi gibi. Eğer bu kükreme yükselir ve şiddetlenirse, tarih için bir zafer olur. Tüm yabancılar ortadan kalkacak… Zulüm ve fesat yok oluyor. Egemenlik. Özgürlük. Islah. Yenilen bir köklü bir taleptir. Onlar aşıktır ve direnmektedir. Vatan için bir aradalar. Ey vatanım, sana aşığız sesleriyle ayaktalar. Protesto edin… İlerleyin… Mukteda’nın sevgisi sizinledir” paylaşımında bulundu.

İran’a yakınlığı ile bilinen Haşdi Şabi bünyesinde faaliyet yürüten ve ABD’nin ocak ayı başında “Yabancı Terör Örgütleri” listesine aldığı Asaib Ehlil Hak grubunun lideri Kays Kazali de yarın düzenlenecek protestolara destek veren isimlerden.

KAYS KAZALİ: CUMA GÜNÜ İKİNCİ BİR DEVRİM OLACAKTIR

Yayınladığı videolu mesajında Iraklılara işgali reddetme çağrısında bulunan Kazali, “Ülkemiz bir işgal aşaması yaşamaktadır. O yüzden bu sözlerim farklı dinlerden, mezheplerden ve ırklardan olan halkın tüm evlatlarınadır. Hristiyanlar, Müslümanlar, Sabiler, Şiiler, Araplar, Kürtler, Türkmenler, erkeğiyle, kadınıyla, yaşlısıyla, gençlisiyle hepsine mesajım; Cuma günü tüm dünyaya şu mesajı verin: Irak halkı, vatana karşı düşmanlığı ve işgali reddetmektedir” diye konuştu.

Konuşmasının devamında “Özellikle ABD’ye ve ‘Irak petrolünü sömürmek istediğini kendi diliyle söyleyen’ ahmak başkanı Trump’a mesajımızdır” diyen Kazali, devamında şunları söyledi:

Irak halkı, zilleti ve işgali kabul etmez. Trump ve herkes bunu bilsin. Irak’ın adamları direniştedir. Onlar, daha önce de direndi ve işgalcilerin Irak’tan çekilmesini sağladı. Onları, tekfirci, terörist DAİŞ projesini yenmişlerdir. Irak halkının iradesi, direnişi, işgalcilerin çekilmesini sağlayacak güçtedir. Halkımıza mesajımdır; cuma günü, sadece egemenliğin savunması değil, ikinci bir devrim olacaktır.

SİSTANİ: PROTESTOYA KATILMAYIN

Iraklı Şiilerin en üst dini merci olarak bilinen Ayetullah Ali Sistani ise taraftarlarına, Sadr’ın çağrısıyla 24 Ocak’ta düzenlenecek protestolara katılmama talimatı verdi.

Sistani’nin ofisinden yapılan açıklamada, başta başkent Bağdat olmak üzere diğer illerdeki bağlı ofislere gönderilen yazıda Sadr’ın protestolarına katılmamasının istendiği belirtildi.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi