Irak’ta yeni protesto dalgası: 15 kişi yaşamını yitirdi

Irak’ta Ekim ayının başlayan işsizlik protestoları devam ediyor. Eylemler aynı zamanda hükümet karşıtı eylemlere dönüşmüş durumda.

Aljazeera’nin haberine göre Irak'ta güvenlik güçlerinin Zikar vilayetindeki hükümet protestolarına saldırdı. 14 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı. BBC ise ölü sayısını 15 olarak güncelledi.

Halk hükümete yönelik baskıları artırmak amacıyla 4 gündür En-Nasıriyye'deki köprüleri araç trafiğine kapatıyor.

Hafta başında Irak Ulusal İletişim ve Medya Komisyonu, "mesleki çalışma kurallarını ihlal ettikleri" iddiasıyla 8 uydu kanalı ile 5 radyonun ofislerinin kapatılmasına karar verdi, 5 uydu kanalına da uyarı göndermişti.

KONSOLOSLUK ATEŞE VERİLDİ

Irak'ın güneyinde yer alan Necef kentindeki hükümet karşıtı gösteriler sırasında İran Başkonsolosluğu binası ateşe verildi. Güvenlik güçleri, protestocuların binaya girmesini engellemek için gerçek mermi kullandı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre polisin açtığı ateş sonucu 6 gösterici hayatını kaybetti, en az 33 kişi de yaralandı.

KENT GİRİŞ ÇIKIŞLARA KAPATILDI

Öte yandan ordu, Necef kentindeki başkonsolosluğun ateşe verilmesinin ardından kente giriş ve çıkışları kapattı. Orduya bağlı Merkez Fırat Operasyonlar Komutanlığından bir yetkiliden alınan bilgiye göre, Necef'in tüm giriş ve çıkışlarının araç trafiğine kapatılması ve ülkenin diğer bölgeleriyle bağlantısının kesilmesine karar verildi. Orduya bağlı birliklerin araçların kente giriş ve çıkışına izin vermediği ve bu durumun kentte sükunet sağlanıncaya kadar devam edeceği belirtildi.

Şii Müslümanlar için kutsal kabul edilen Necef kenti, Şiilerin dini merci Ali Sistani'nin de yaşadığı yer olma özelliği taşıyor.

NE OLMUŞTU?

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan protestolarda şu ana kadar 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

Hükümetin açıkladığı reform paketleriyle ikna olmayan halk, polise protestolarda şiddet kullanılması talimatı vermekle suçladıkları Başbakan Adil Abdulmehdi ve yolsuzluk iddiaları gerekçesiyle hükümetin istifasını istiyor.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi