İsrail'in ilhak planları İtalya'da protesto edildi

İtalya’da Roma Belediyesinin bulunduğu tarihi Campidoglio Meydanı'nda toplanan Filistin toplumu ve Filistin dostları grupları, Filistin'e dayanışmalarını dile getirirken, İsrail'in yasa dışı ilhak planlarını da protesto etti.

Roma Filistin Toplumu Başkanı Yousef Salman, yüzlerce kişinin katıldığı gösteri öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün İtalyan dostlarla İsrail’in yasa dışı şekilde işgal ettiği Filistin topraklarını ilhak etmesine "hayır" demek için meydanlara indiklerini söyledi.

Salman şunları kaydetti:

“Aynı zamanda, Filistin halkının tüm haklarına 'evet' demek için buradayız. Kendi kaderini tayin etme hakkı, yaşam hakkının tanınması için buradayız. İtalya ve Avrupa'dan, Orta Doğu'da barışı gerçekleştirmeye yönelik Filistin devletinin tanınmasını talep etmek için buradayız. Filistin halkının da kendi topraklarında Kudüs’ün başkent olduğu bağımsız Filistin devleti hakkıdır.

Salman, mitingdeki konuşmasında da İtalya ve Avrupa'ya Kudüs'ün başkent olduğu Filistin devletini tanımaya çağırdı. Filistinliler, Roma'nın yanı sıra Milano, Cenova, Torino, Palermo, Floransa, Bari, Katanya ve Venedik'te de meydanlara indi.

PARİS VE ÇEŞİTLİ KENTLERDE PROTESTOLAR DÜZENLENDİ

Fransa'da başkent Paris ve çeşitli kentlerde de İsrail’in ilhak planlarına karşı protesto gösterileri düzenlendi.

Birçok kuruluşun çağrısıyla Paris'teki Barbes Mahallesi'nde toplanan yüzlerce eylemci, Nation Meydanı'na kadar yürüdü.

Göstericiler, Filistin bayrakları ve İsrail'in "ilhak" planı karşıtı pankartlar taşıdı.

"Filistin yaşayacak", "İsrail'e boykot", "Filistin galip gelecek" ve "Filistin için özgürlük" sloganları atan eylemciler, İsrail'in "ilhak" planını protesto etti ve bu ülkeye yaptırım uygulanmasını istedi.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteriye birçok Fransız siyasetçi de katıldı.

Fransa'nın Lyon, Strazburg, Saint-Etienne, Montpellier ve Marsilya gibi kentlerinde de gösteriler düzenlendi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi