İtalya'da gençlere sorumluluk çağrısı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile İtalya'da 32 bin 785 kişi hayatını kaybetti. İtalya'da, geçen hafta önlemlerin esnetilmesinin ardından, ilk hafta sonunda pek çok şehirde özellikle gençlerin, dışarıda kalabalık gruplar halinde toplanması tartışma konusu oldu. İtalya İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin gevşetilmesinin ardından toplu halde ve maskesiz görülen gençleri sorumlu davranmaları, aksi takdirde salgının geri dönebileceği konusunda uyardı

'DURUM BÖYLE DEĞİL'

İçişleri Bakanı Lamorgese, Rai2 kanalında katıldığı bir programda, İtalyanların sıkı karantina tedbirlerine tam olarak uyduklarını ve sorumlu hareket ettiklerini belirterek, “Elbette gençler dışarı çıkma konusunda özgür olduklarını, her şeyin geçmiş olduğunu düşünmüş olabilirler ama durum böyle değil” dedi.

'EĞER SALGIN GERİ DÖNERSE BU, ÜLKE İÇİN BAŞARISIZLIK OLACAKTIR'

Gençlere seslenen Bakan Lamorgese, “Eğer, salgın geri dönerse bu, ülke için başarısızlık olacaktır. Hepimiz büyük sorumluluk duygusuyla hareket edersek bu durumun üstesinden gelebiliriz” diye konuştu.

'ÖZELLİKLE GENÇLERİN SORUMSUZCA DAVRANMAMALARINI ÖNERİYORUM'

Hassas bir dönemden geçtiklerini vurgulayan Lamorgese, salgın eğrisine bağlı olarak sıkı önlemlere geri dönülebileceği sinyalini de verirken, “Özellikle gençlerin sorumsuzca davranmamalarını öneriyorum, çünkü bunun ciddi sonuçları olabilir” ifadesini kullandı.

GENÇLERİN MASKE TAKMAMIS TEPKİLERE NEDEN OLMUŞTU

Gençlerin sosyal mesafe kurallarına aykırı ve maskesiz bir araya gelmiş olmaları kamuoyunda tepki çekerken, toplanmayı önlemek amacıyla Brescia, Perugia gibi pek çok kentte gece açık olan mekanların kapanış saati 21.00'e alındı.

18 MAYIS'TA ÖNLEMLER GENİŞ KAPSAMLI GEVŞETİLMİŞTİ

İtalya'da 4 Mayıs'ta "Virüsle birlikte yaşanılacak dönem" olarak anılan "2. Aşama"ya geçilirken, salgın eğrisindeki düşüşün de etkisiyle 18 Mayıs’ta önlemler geniş kapsamlı gevşetilmişti.

LOMBARDİYA'DA CAN KAYBI OLMADI

Diğer yandan, Sivil Savunmanın salgına ilişkin son verilerinde, ülkede en çok ölümün görüldüğü ve salgının başladığı yer olan Lombardiya Bölgesi’nde dün hiç ölüm kaydedilmedi. ANSA haber ajansının haberinde ise önceki gün 56 ölü kaydedilen bölgede, dün hiç ölüm olmamasındaki bu keskin geçişten emin olmak için bugünkü verileri beklemek gerektiği ifade edildi. Yerel yetkililer ise bölgedeki hastane ağından Covid-19 nedenli herhangi bir ölüm bildirilmediğini belirtti.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 32 BİNİ AŞTI

Covid-19 nedeniyle İtalya’da 32 bin 785 kişi hayatını kaybederken, sadece Lombardiya Bölgesi’nde ölenlerin sayısı ise 15 bin 840 oldu.

T-24

ETİKETLER

Editörün Seçimi